Prečo sa severské krajiny označujú za tie najšťastnejšie? Pýtali sme sa Slovákov žijúcich v Škandinávii

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Už viac ako desať rokov tvoria vedci takzvaný rebríček svetového šťastia. Sledujú v ňom, ako veľmi šťastní sú ľudia, ktorí žijú v jednotlivých krajinách.

Správa o šťastí vychádza každý rok a zameriava sa na stoštyridsať krajín sveta.

„Keď sa robia svetové merania šťastia v jednotlivých krajinách, tak sa merajú aj individuálne parametre, napríklad aké pozitívne alebo negatívne emócie prežívajú. Ale merajú sa aj parametre, ktoré súvisia s riadením krajiny, napríklad vnímanie miery korupcie v štáte alebo miera dožitia v zdraví,“ vysvetlil psychológ a happyterián Aleš Bednařík.

Zatiaľ čo Slovensko sa v rebríčku svetového šťastia prepadáva z roka na rok hlbšie, na horných priečkach pravidelne stoja škandinávske krajiny.

Už niekoľkokrát po sebe sa ako najšťastnejší národ ukázali Fíni, nasledujú Dáni, Islanďania a Švédi.

Čo spôsobuje tento pocit spokojnosti, nám prezradili tri Slovensky, ktoré v Škandinávii žijú a pracujú.

Prečítajte si tiež:

Slobodná spoločnosť

Nikola si už počas vysokej školy vyskúšala Erasmus vo Fínsku. Krajina jej učarovala, a tak sa po rokoch kancelárskej práce na Slovensku rozhodla, že sa do Fínska vráti. Aktuálne tam pracuje v gastro oblasti.

„Je tam absolútna sloboda. Keď idem po ulici, mám pocit, že sa na mňa nikto nepozerá, nik ma nesleduje. Ľudia neriešia iných, tým pádom je tu taká podpora individualizmu. Ľudia sa neboja prejavovať svoje názory,“ opisuje Nikola Richterová.

Prečítajte si tiež:

Sociálne istoty a Hygge

Sabína odcestovala do Dánska ešte počas vysokej školy. Našla si tam manžela, s ktorým má dcéru. Dnes spoločne žijú vo Švédsku, neďaleko hraníc s Dánskom, kde pracuje ako učiteľka.

„Keď sa vyskytnete v nejakej malej finančnej neistote, je vám poskytnutý napríklad príspevok na bývanie. Pendlujem každý deň do práce do Kodane zo Švédska, čiže mám príspevok na cestovanie, kde mi preplatia viac ako polovicu cesty,“ tvrdí Sabína Winberg.

Sabína vo Švédsku zažila ja pôrod: „Starali sa o mňa ako o vlastnú dcéru, pripravili mi kúpeľ, opýtali sa ma, či si chcem pustiť nejakú hudbu na upokojenie. Keď som odchádzala, dali mi dve plné tašky výbavy, plienky, šampóny pre bábätko.“ 

Starostlivosť pokračovala aj doma. „Chodili sa o mňa starať sestričky, nikde som počas dvoch týždňov nemusela ísť, hneď mi volali, prišli za nami každý deň,“ dodáva.

Sabína hovorí, že Dáni žijú svojským životným štýlom, ktorý nazývajú Hygge: „Čiže obklopiť sa vecami, ktoré sú nám príjemné, aby sme sa cítili pohodlne a zbytočne sa nestresovali."

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Reflex

Dôležité udalosti