Na Ukrajine zadržali Slováka, ktorý mal pomáhať Rusom. Muž sa chce vrátiť na Slovensko

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ukrajinci zajali Slováka, ktorý bojoval za Rusko. Na frontovej línii sa im dostal do rúk spolu s ďalšími žoldniermi z ďalekej Ázie. Namiesto zajateckého tábora sa dnes chce vrátiť na Slovensko. Podľa novinára, ktorý rusko-ukrajinskú vojnu mapuje 10 rokov, by mu na Slovensku trest nehrozil.

Video so zajatým Slovákom Jaroslavom Galajčíkom natočil ukrajinský novinár. Upozornil naň portál Aktuality. Slovák mal podpísať zmluvu s ruskou armádou v Moskve. Za vyše 2000 eur mesačne mal bojovať v okupačnej armáde.

Muža mali zajať po tom, čo sa nepodaril ruský útok, ktorého bol súčasťou. Jeho pozíciu trafil dron a on zmätený prešiel až na ukrajinskú stranu.

„Spôsob, akým ho zajali, svedčí o tom, že bol zrejme úplne neskúsený,“ tvrdí Tomáš Forro, novinár a spisovateľ, ktorý o rusko-ukrajinskej vojne napísal už dve knihy.

Aj v nich hovorí o viacerých Slovákoch či Čechoch z radov separatistov či rovno ruskej armády. Všetkých podľa neho spája frustrácia zo svojho života.

„Pochopili, že problémy, pred ktorými odišli, či to už bola neschopnosť vybudovať si kariéru alebo partnerský vzťah, ich dobehli aj tam. Väčšina z nich boli takí životní skrachovanci. Nemyslím, že by to boli bezdomovci alebo niečo také. Ľudia, ktorí si jednoducho nevedeli nájsť svoje miesto v bežnej spoločnosti, aké poznáme v západnej Európe,“ opísal Forro.

Prečítajte si tiež:

Fanúšik ezoteriky

Muža Aktuality stotožnili s jeho profilom na sociálnej sieti. Na ňom je pod menom nie Jaroslav Galajčík, ale Jaroslav Halajčík. Z jeho profilu je zrejmé, že je fanúšikom ezoteriky a má ďaleko od obrazu bežného radikála.

„Veľmi často som tam takýchto ľudí stretával. To neboli len neonacisti alebo len extrémisti,“ uviedol novinár.

Zajatý Slovák sa údajne nechce v zajateckom tábore dlhšie zdržať. Mal prejaviť záujem o vyhostenie na Slovensko, kde by mohol čeliť trestnému stíhaniu za službu v cudzom vojsku.

Ak by sa však na Slovensko dostal, podľa novinára mu toho zo strany slovenskej polície veľa nehrozí. Separatistov v minulosti trestne stíhať za službu v cudzom vojsku nezvykli.

Ukrajinci dostali zelenú od Američanov a Nemcov. Viac sa dozviete v nasledujúcej reportáži: 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti