Le Maire: Eurozóna nie je dostatočne pripravená čeliť novej hospodárskej kríze

Bruno Le Maire.
Bruno Le Maire. Zdroj: Profimedia

Európska komisia tento týždeň odmietla návrh rozpočtu Talianska na rok 2019 pre porušenie pravidiel EÚ týkajúcich sa verejných výdavkov.

Európskej únii (EÚ) nehrozí žiadne riziko šírenia nákazy z talianskej rozpočtovej krízy. Ale eurozóna nie je dostatočne pripravená čeliť novej hospodárskej kríze, povedal francúzsky minister financií Bruno Le Maire pre nedeľné vydanie novín Le Parisien.

Európska komisia tento týždeň odmietla návrh rozpočtu Talianska na rok 2019 pre porušenie pravidiel EÚ týkajúcich sa verejných výdavkov. A požiadala Rím, aby do troch týždňov predložil nový návrh, inak bude čeliť disciplinárnym opatreniam.

"V Európe nevidíme žiadne šírenie nákazy. Európska komisia podáva ruku Taliansku a dúfam, že Taliansko ju prijme," povedal v rozhovore.

"Je však eurozóna dostatočne vyzbrojená, aby čelila novej hospodárskej alebo finančnej kríze? Moja odpoveď znie, nie je. Je naliehavo potrebné urobiť to, čo sme našim partnerom navrhli v snahe mať pevnú bankovú úniu a investičný rozpočet eurozóny.

Predstavitelia eurozóny uviedli, že bezprecedentný spor Ríma s Bruselom pravdepodobne oddiali proces reformy euroregiónu a pravdepodobne ho "zmierni".

Le Maire tiež povedal, že francúzske banky s pobočkami v Taliansku poskytli úvery podnikom a domácnostiam vo výške 280 miliárd eur.

"Táto suma je zvládnuteľná, ale významná," dodal.

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hospodárska kríza

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.