Zíde sa im každá ruka. S opravami po zemetrasení na východe Slovenska pomáhajú nezamestnaní

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Od júna pokračuje projekt, cez ktorý na východnom Slovensku pomáhajú po októbrovom zemetrasení. V druhej etape pôjde do tridsiatich dvoch obcí takmer stovka pracovníkov.

V obciach nevedia čo skôr ani osem mesiacov po zemetrasení. Najnutnejšie už urobili, no do pôvodného stavu to ešte potrvá. Už na konci vlaňajška im pomáhalo takmer 70 nezamestnaných.

„Ja som sa snažil v prvom momente zachrániť verejné budovy a hlavne školu a škôlku, lebo každý stratený čas v procese vyučovania chýba žiakom,“ hovorí starosta obce Holčíkovce Michal Flešár.

Prečítajte si tiež:

Pomáhajú, kde treba

Prácu si tu koncom roka našli aj Jakub a Bartolomej. Po predĺžení projektu môžu ostať. „Peniaze sa zídu, treba sa starať o deti. Doma nič nevysedíme, tak máme prácu, pomáhame ľuďom,“ tvrdí pracovník Bartolomej.

Starosta ich teraz už vysiela hlavne do domácností, kde nosia materiál, upratujú a pomáhajú so všetkým čo treba. „Zemetrasením bol poškodený skoro každý dom. Tie poškodenia sa šplhali pri niektorých domoch možno do výšky 80 až 100-tisíc eur,“ uviedol starosta.

O pár kilometrov ďalej v epicentre zemetrasenia poškodilo všetky domy. Tam sa ruky naviac dostali k dôchodcom aj sociálne slabším rodinám. V Ďapalovciach treba ešte opraviť mosty aj dokončiť obecné budovy.

Prečítajte si tiež:

Zvážia pokračovanie 

Necelú stovku pracovníkov v druhej etape projektu tvoria aj remeselníci.

Rezort zatiaľ predĺžil projekt do konca roka. Ak budú obce potrebovať zvážia vraj pokračovanie.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Prírodné javy

Dôležité udalosti