Voda v Dunaji v Bratislave by mala ešte mierne stúpnuť, do konca týždňa môže prísť druhá vlna

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Najhoršie scenáre sa nenaplnia. Dunaj bude kulminovať vo večerných hodinách a pravdepodobne v prvom povodňovom stupni.

Hladina Dunaja v Bratislave by počas stredy (5. 6.) mala ešte mierne stúpnuť, aktuálne dosahuje prvý stupeň povodňovej aktivity. Vo večerných hodinách by mal Dunaj kulminovať. Uviedol to hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák.

Najhoršie scenáre sa nenaplnia

„Pravdepodobne túto povodňovú vlnu zvládneme pri prvom stupni povodňovej aktivity, aj keď parametre v úseku mesta by mohli dosahovať na chvíľu úroveň druhého stupňa povodňovej aktivity,“ skonštatoval Bocák. Je však podľa neho možné, že do konca týždňa nastane druhá vlna.

„V povodí Dunaja v Nemecku a Rakúsku sú predpovedané dažde s úhrnom od 20 - 60 milimetrov,“ objasnil.

Hovorca SVP poznamenal, že na Devíne sú naďalej osadené mobilné hradenia a práce sú vykonávané aj v Komárne, kde je podľa neho preventívne vyhlásený druhý stupeň povodňovej aktivity. Doplnil, že v Komárne sa očakáva v stredu poobede a večer dotekanie Dunaja.

Situáciu podľa jeho slov monitorujú a v prípade potreby vedia operatívne zasiahnuť, postaviť mobilné hradenia, a tak bezpečne previesť Dunaj cez zastavané územia.

Prečítajte si tiež:

Predpokladaný vývoj

Za posledných 24 hodín sa v nemeckom povodí Dunaja už nevyskytli takmer žiadne zrážky, v rakúskom povodí boli zaznamenané len slabé zrážky s úhrnmi do 5 milimetrov a v povodí Moravy zrážky v severovýchodnej časti povodia do 15 milimetrov, informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

„V hornej časti slovenského úseku Dunaja je oproti včerajšku výrazný vzostup vodných hladín, v dolnej časti Dunaja je mierny vzostup. Na hornom úseku slovenskej časti Moravy je vzostup, v strednej časti Moravy je ustálenosť a v dolnej časti je výrazný vzostup spôsobený vysokým vodným stavom na Dunaji,“ uvádza SHMÚ.

Meteorológovia predpokladajú kulmináciu v hornej časti slovenského úseku Dunaja v stredu (5. 6.) v popoludňajších až večerných hodinách a následne mierny pokles, v jeho dolnej časti ešte vzostup.

„Na hornom úseku Moravy očakávame pokles, v strednej časti vzostup, na dolnom úseku Moravy predpokladáme kulmináciu ešte dnes a následne je predpoklad mierneho poklesu,“ predpovedá SHMÚ.

Prečítajte si tiež:

Taraba: Situácie je stabilizovaná

Situácia v prípade zvýšenia hladiny rieky Dunaj je stabilizovaná. Uviedol to minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).

Upozornil, že opatrením, ktorým sa v priebehu utorka (4. 6.) zapojilo do činnosti všetkých osem turbín na výrobu elektrickej energie v Gabčíkove, sa zvýšil nielen pretok vody, a tým znížilo povodňové riziko, umožnilo to zároveň vyrobiť viac elektrickej energie.

„Prinesie to výrazný finančný benefit, rátame, že do pondelka bude ten extra zárobok na úrovni 12 miliónov eur,“ uviedol minister. Pochválil v tejto súvislosti činnosť odborníkov z envirorezortu, Vodohospodárskej výstavby, Slovenského vodohospodárskeho podniku i Slovenského hydrometeorologického ústavu. Rovnako ocenil i opatrenia, ktoré urobili v Rakúsku na tamojšej časti Dunaja.

V súvislosti so zlepšeným počasím upozornil na to, že sa bude zvyšovať prietok okolitých riek tak, aby sa povodňová vlna dostala skôr z územia. „Preto sa na niektorých miestach môžeme dostávať do pásma druhého stupňa povodňovej aktivity, nehrozí však žiadna záplava,“ uistil.

Pozrite si aj, ako to aktuálne vyzerá pod hradom Devín:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Počasie

Dôležité udalosti