V prípade vraždy exprimátora Hurbanova Basternáka (†54) nastal posun

Na archívnej snímke exprimátor Hurbanova László Basternák (†54).
Zdroj: TV Markíza

Vyšetrovateľom by pomohlo, keby prehovoril samotný strelec. Mal údajne za zabitie zobrať 10-tisíc eur.

V prípade vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka nastal posun. Úrad špeciálnej prokuratúry potvrdil, že vo vyšetrovaní znova pokračujú. Strelec síce sedí už roky za mrežami, no meno objednávateľa a sprostredkovateľa odmietol vyšetrovateľom prezradiť.

Po tom, čo policajti obvinili štyroch ľudí z úkladnej vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice, sa zdá, že sa ľady pohli.

Exprimátora Hurbanova sa pokúsili zlikvidovať viackrát. Neúspešne aj štyri mesiace pred dokonanou vraždou. Sám László Basternák nám vtedy opísal, čo sa v osudnú marcovú noc v roku 2010 dialo. Bol na prechádzke s manželkou. Najskôr ich vraj neznámy sledoval. Keď prišli k domu, pristúpil k nim zozadu. Muž strieľal zo zbrane kalibru 9 milimetrov. O štyri mesiace, v júli, už také šťastie Basternák nemal.

Za úkladnú vraždu odsúdili Štefana Kaluzu, ktorý dostal 25 rokov. No už vtedy vyšetrovatelia pracovali s verziou, že on bol len vykonávateľom. Exprimátora vraj nepoznal, ale niekoho sa bál.

Zdroj: TV Markíza

Vražda sa stala krátko pred komunálnymi voľbami v čase, keď vrcholil boj o primátorské kreslo. No a v Hurbanove sa zjavila Alena Zsuzová a Zoltán Andruskó. Z rozsudku vyplýva, že obaja prispievali na kampaň Basternákovmu protikandidátovi. Zsuzsová vtedy vypovedala, že sa s ním dohodla na akejsi protislužbe.

"Že mu pomôže s predvolebnou kampaňou, a ak vyhrá parlamentné voľby, zamestná ju ako asistentku, ak primátorské, ako sekretárku. To miesto nepotrebovala z dôvodu, že by nemala z čoho žiť lebo hoci je už sedem rokov nezamestnaná, mesačne si dokáže zarobiť 700 až 1 000 eur tým, že kupuje a predáva vlasy," píše sa vo výpovedi Aleny Zsuszsovej.

V prípade vystupovala ako svedkyňa. Uviedla, že trpí panickou poruchou - má panický strach z ľudí, hlavne cudzích. Často je na antidepresívach. Okrem Kaluzu za vraždu nikoho neodsúdili, no teraz po ôsmich rokoch nastal posun.

„Zatiaľ môžeme potvrdiť len toľko, že vyšetrovanie vo veci objednania úkladnej vraždy Lászlóa Basternáka pokračuje. Vzhľadom na to že ide o vyšetrovanie, v ktorom ešte nebolo vznesené obvinenie konkrétnej osobe/osobám, nebudeme sa v súčasnosti vyjadrovať podrobnejšie," povedala nám hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Daniel Lipšic terajší právny zástupca Kuciakovcov, bol vtedy vo funkcii ministra vnútra druhý deň. „V tom štádiu trestného konania neexistovalo dosť dôkazov práve kvôli nespolupráci samotného strelca na samotné obvinenie. Ľudí, ktorí boli do tej vraždy tiež zainteresovaní, či v podobe nejakého sprostredkovania, pomoci alebo objednávky," spomína si vtedajší minister vnútra Daniel Lipšic.

Tak ako vtedy, aj teraz by vyšetrovateľom pomohlo, aby prehovoril samotný strelec. Podľa našich informácií mu za vraždu Lászlóa Basternáka vtedy ktosi sľúbil 10-tisíc eur a ďalšie kšefty. Na Úrade špeciálnej prokuratúry sme sa pýtali, či by mohol žiadať o obnovu konania v prípade, ak by zásadnými informáciami prispel k objasneniu prípadu.

„Vo všeobecnosti z doterajšej súdnej praxe možno konštatovať, že označenie spolupáchateľov, prípadne objednávateľa skutku právoplatne odsúdenou osobou nie sú skutočnosťou na obnovu konania. Tieto úvahy sú v súčasnosti predčasné," píše v stanovisku ÚŠP stanovisko.

Podľa Lipšica sa situácia potenciálne môže zmeniť a je presvedčený, že vyšetrovatelia robia všetko preto, aby po týchto udalostiach objasnili aj vraždy staršieho dáta.

Štefanovi Kaluzovi však môžu ponúknuť aj iné úľavy - napríklad premiestnenie do väzenia s nižším stupňom stráženia, či pozitívne hodnotenie, keď bude žiadať o podmienečné prepustenie. Všetko ale závisí len a len od neho - teda či spolupracovať bude, čo všetko povie a či to prispeje k odhaleniu objednávateľa a sprostredkovateľa tejto brutálnej vraždy.


HURBANOVO/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti