Transparency International hodnotila kampane pred eurovoľbami. Najlepšie skončili PS či KDH, najhoršie Hlas a Smer

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Najtransparentnejšiu kampaň majú progresívci či KDH. Najmenej Smer a Hlas. Mimovládka Transparency International vydala pred voľbami do Európskeho parlamentu hodnotenie kampaní. V prípade Hlasu našli dokonca porušenie zákona. Predseda strany hovorí o administratívnej chybe a sľubuje nápravu.

Tak ako pred každými voľbami, aj teraz sa Transparency pozrela na to, ako môže verejnosť kontrolovať stranícke peniaze.

Hodnotili 12 z 24 kandidujúcich strán, ktoré podľa slov Michala Piška viedli aspoň „ako-takú intenzívnu kampaň“.

Z hodnotenia vyšlo, že najtransparentnejšie malo postupovať Progresívne Slovensko, SaS či KDH. O niečo horšie na tom boli národniari, Demokrati či hnutie Slovensko. No a najmenej transparentnú kampaň viedli lídri koalície Smer a Hlas.

„Tieto strany iba vlastne použili transparentný účet ako prietokový ohrievač, keď tam naliali veľké platby zo straníckych účtov a tie vzápätí previedli do nejakých spriaznených mediálnych agentúr bez toho, aby bolo možné kontrolovať, čo sa za týmito výdavkami skrýva,“ povedal Piško. 

Prečítajte si tiež:

Hlas obvinenia odmieta

Hlas obvinenia z netransparentnosti odmieta. „Naša kampaň je v zmysle zákona. Zverejnená na transparentnom účte. Dnes vám viem povedať, že bude stáť niečo tesne nad jeden milión eur,“ povedal predseda strany Matúš Šutaj Eštok. 

„V prípade Hlasu sa dokonca objavila pomerne veľká platba, kde nebolo na transparentnom účte uvedené ani len to, komu bola vlastne určená. Čo je vlastne porušenie zákona,“ uviedol Piško. 

Na to Šutaj Eštok zareagoval: „Áno, aj chyba sa niekedy stane administratívneho typu.“

V tomto prípade však ide o chybu v rozpore so zákonom. „To je administratívna chyba. Garantujem vám, že tá finálna správa, ktorá bude konštatovať transparentnosť a zákonnosť našej kampane, bude v súlade so zákonom,“ dodal šéf Hlasu. 

Prečítajte si tiež:

Podobné problémy ako pri Hlase nachádza Transparency už roky opakovane aj u víťaza posledných volieb.

„Či tie počty bilbordov, inzercie v médiách, sú realistické. Či tam nie sú podozrivé zľavy a pod. Toto verejnosť nemala vôbec možnosť skontrolovať,“ povedal Michal Piško. 

„V skutočnosti transparentné financovanie kampane nie je to, kde ich míňam, ale odkiaľ ich beriem. A tento hlboký omyl sa Transparency snažím vysvetliť už rok. Transparentné financovanie znamená, odkiaľ berú peniaze na kampaň či náhodou po kampani nebudú nejakým spôsobom závislí od poskytovateľa týchto financií do tej kampane,“ uviedol Robert Kaliňák zo Smeru. 

Záverečnú správu o financovaní kampane budú musieť politické strany odovzdať do 30 dní po voľbách.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Eurovoľby

Dôležité udalosti