Spomíname na známe osobnosti: Toto sú ľudia, ktorí nás opustili v roku 2018

Ženy v Berlíne plačú pred horiacimi sviečkami
Zdroj: TASR

Slovensko si už zajtra pripomenie Sviatok všetkých svätých, o deň neskôr Spomienku na všetkých verných zosnulých, ľudovo známa aj ako Dušičky.

V priebehu tohto roka na Slovensku zomrelo niekoľko významných osobností. Prinášame vám chronológiu úmrtí osobností Slovenska od začiatku roku 2018.

JANUÁR

4. januára - Vo veku 94 rokov zomrel v Londýne Ivan Otto Schwarz, jeden z posledných československých príslušníkov britského Kráľovského letectva (RAF) počas druhej svetovej vojny. Správu o smrti generálmajora slovenského letectva oznámil na Twitteri veľvyslanec SR v Londýne Ľubomír Rehák.

5. januára - Vo veku 73 rokov zomrel známy herec Marián Labuda, ktorý pôsobil v Slovenskom národnom divadle a účinkoval v desiatkach filmoch a televíznych inscenáciách. Pamätná je napríklad jeho úloha v kultovom filme Vesničko má středisková.

7. januára - Jozef Marušiak, významný prekladateľ a spisovateľ, zomrel vo veku 86 rokov.

11. januára - Vo veku 91 rokov zomrel literárny kritik, esejista, prekladateľ a vedecký pracovník Ústavu slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied (SAV) Jozef Bžoch.

15. januára - Vo veku 96 rokov zomrel Vladimír Černušák, prvý šéf Slovenského olympijského výboru, najvýraznejší slovenský športový diplomat. Členom Medzinárodného olympijského výboru (MOV) bol v rokoch 1981-2001. Po dovŕšení stanoveného vekového limitu 80 rokov sa stal od roku 2002 čestným členom MOV. Po vzniku Slovenského olympijského výboru (SOV) ho zvolili za jeho predsedu a tento post zastával sedem rokov.

Vo veku 85 rokov zomrel evanjelický teológ a filozof Igor Kišš, zakladateľ evanjelických lýceí na Slovensku a bývalý dekan Evanjelickej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

16. januára - Dlhoročný člen Divadla Andreja Bagara v Nitre Vladimír Bartoň, zomrel vo veku nedožitých 70 rokov.

24. januára - Vo veku nedožitých 89 rokov zomrel významný sociológ Ján Pašiak.

29. januára - Zakladateľ a dlhoročný predseda Zboru Žilincov Miroslav Pfliegel, zomrel vo veku 71 rokov.

FEBRUÁR

2. februára - Vo veku 69 rokov zomrel dlhoročný redaktor Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Marián Ondáš, ktorý bol súčasťou rozhlasového éteru viac ako 40 rokov.

5. februára - Vo veku 86 rokov zomrel bývalý futbalista a neskôr aj významný futbalový tréner a pedagóg Ladislav Kačáni.

21. februára - Vo veku 27 rokov zavraždili investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Obeťou vraždy sa stala aj jeho snúbenica Martina Kušnírová. Polícia mŕtve telá našla v ich dome vo Veľkej Mači 26. februára 2018.

26. februára - Vo veku nedožitých 90 rokov zomrel ekonóm, vysokoškolský pedagóg a vedec František Lipták, ktorý sa celoživotne venoval otázkam efektívneho manažmentu a systémov riadenia. Je autorom viac ako tridsiatich odborných kníh, ktoré boli preložené a publikované vo viacerých krajinách.

MAREC

10. marca - Bývalý poslanec KDH Pavol Minárik zomrel vo veku 60 rokov na následky dopravnej nehody, ktorá sa stala v januári 2018.

Vo veku 83 rokov zomrel dlhoročný kameraman a režisér košickej televízie Bohuš Bušniak.

Vo veku nedožitých 89 rokov zomrel žilinský herec a bábkoherec Jozef Cimbalík, ktorý počas svojho života hral vo viacerých divadlách. Jeho umeleckú činnosť ocenili viaceré inštitúcie vrátane Slovenského literárneho fondu, ministra kultúry SR alebo žilinského primátora.

Vo veku 64 rokov zomrel riaditeľ Štátnej vedeckej knižnice (ŠVK) v Košiciach Ján Gašpar.

15. marca - Vo veku 66 rokov zomrel básnik, publicista a disident Oleg Pastier, ktorý bol v novembri 1989 jedným zo spoluzakladateľov hnutia Verejnosť proti násiliu (VPN). Už v disente získal prvé vydavateľské skúsenosti so samizdatovými časopismi Kontakt, Fragment a Fragment K. Od marca 1990 časopis vydával oficiálne a od roku 1992 pod názvom Fragment spolu s jeho knižnou edíciou vo vlastnom vydavateľstve F.R.&G.

18. marca - Vo veku nedožitých 75 rokov zomrel mediálne známy politológ, publicista a vysokoškolský pedagóg Michal Horský.

22. marca - Vo veku 68 rokov zomrel po ťažkej chorobe športový novinár a publicista Anton Zerer, ktorý ako redaktor dlhé roky pôsobil v denníku Pravda.

27. marca - Po dlhej a ťažkej chorobe zomrel vo veku 69 rokov projektant mostov, označovaný aj za otca bratislavských mostov, Miroslav Maťaščík, ktorý bol autorom projektu Mosta Apollo, rekonštrukcie Starého mosta a podieľal sa aj na projektoch Prístavného mosta a Mosta Lafranconi v Bratislave.

28. marca - Vo veku nedožitých 63 rokov zomrel bývalý dlhoročný hudobný redaktor Slovenského rozhlasu (SRo) Vladimír Brožík.

APRÍL

4. apríla - Vo veku 83 rokov zomrel literárny vedec, kultúrny historik, archivár, editor a pedagóg Michal Eliáš.

6. apríla - Vo veku 60 rokov zomrel na infarkt bývalý predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška (Smer-SD).

8. apríla - Zomrel vo veku 92 rokov nestor slovenského rybárstva Ondrej Budaj.

12. apríla - Vo veku 40 rokov zomrel publicista, analytik, bývalý novinár a jeden zo zakladateľov strany NOVA Robert Žitňanský, ktorého v máji 2017 zrazilo v Bruseli auto, pričom utrpel ťažké zranenia.

Vo veku 83 rokov zomrel divadelný, filmový, televízny a dabingový herec Teodor Piovarči.

23. apríla - Vo veku 44 rokov zomrel spisovateľ a filmový režisér Peter Krištúfek. Bol jednou z obetí zrážky autobusu s nákladným autom na ceste R1 v smere z Banskej Bystrice do Zvolena pri obci Badín.

Po dlhej chorobe zomrel vo veku 79 rokov bývalý československý futbalový reprezentant Vladimír Weiss najstarší.

24. apríla - Vo veku 89 rokov zomrela jedna z prvých speváčok slovenskej populárnej hudby Bea Littmannová.

MÁJ

9. mája - Anna Kajabová-Peňašková, bývalá popredná sólistka Opery Slovenského národného divadla (SND), zomrela vo veku nedožitých 81 rokov.

23. mája - Po dlhej a ťažkej chorobe zomrel vo veku 61 rokov dlhoročný pracovník a bývalý šéfredaktor Tlačovej agentúry Slovenskej republiky (TASR) Richard Erdöfy.

26. mája - Vo veku 85 rokov zomrel bývalý československý reprezentant v hádzanej a neskôr úspešný a uznávaný tréner Ján Kecskeméthy, člen Siene slávy Slovenského zväzu hádzanej (SZH).

28. mája - Profesor Ján Pišút, vedec a minister školstva SR v rokoch 1990-1992, zomrel vo veku 79 rokov.

29. mája - Vo veku 79 rokov zomrel bývalý rektor Trnavskej univerzity (TU) Peter Blaho.

31. mája - Vo veku nedožitých 67 rokov zomrela po ťažkej chorobe viacnásobne ocenená dlhoročná redaktorka a publicistka RTVS Gabriela Horečná.

JÚN

11. júna - Vo veku 93 rokov zomrel významný slovenský krasokorčuliarsky činovník Ivan Mauer. Rodák z Martina sa najprv krasokorčuľovaniu venoval ako pretekár. V rokoch 1944 - 1956 bol 12-násobný majster Slovenska. Ešte úspešnejší bol potom ako tréner. V Bratislave viedol od roku 1956 legendárneho Karola Divína.

16. júna - Vo veku 85 rokov zomrel významný slovenský teatrológ Ladislav Lajcha. Stál pri počiatkoch Divadelného ústavu v Bratislave, v ktorom pracoval po väčšinu svojho profesionálneho života. Je autorom kníh o dejinách slovenského divadla a o tvorbe slovenských scénografov.

26. júna - Vo veku 71 rokov zomrel hudobník Fedor Frešo, ktorý patril k najvýraznejším osobnostiam rockovej scény. Stál pri zrode legendárnej slovenskej skupiny Collegium musicum a spolu s Mariánom Vargom patril k jej stálym členom.

30. júna - Významný slovenský jazykovedec, nestor systematického výskumu vlastných mien na Slovensku a dlhoročný pracovník Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra Slovenskej akadémie vied (SAV) Milan Majtán, zomrel vo veku 84 rokov.

JÚL

8. júla - Vo veku 81 rokov zomrel vojenský historik Vojtech Dangl, ktorý napríklad založil vedecký časopis Vojenská história, v ktorom až do svojich posledných dní pôsobil ako podpredseda redakčnej rady. Medzi jeho najznámejšie diela patrí sedem zväzkov Vojenských dejín Slovenska.

10. júla - Vo veku 92 rokov zomrel jeden zo zakladateľov a dlhoročný sólista Opery Štátneho divadla (ŠD) Košice Július Regec.

13. júla - Vo veku 76 rokov zomrel horolezec a tréner Ivan Fiala, ktorý horolezecky pôsobil okrem Európy v 15 expedíciách na piatich kontinentoch sveta. Je prvým slovenským pokoriteľom himalájskej osemtisícovky.

22. júla - Vo veku 75 rokov zomrel po ťažkej chorobe Milan Katunský, dlhoročný redaktor podnikových novín Oceľ východu. Na ich stránkach sa ako zanietený športovec a dlhé roky aktívny basketbalista venoval športu.

AUGUST

1. augusta - Vo veku 84 rokov zomrela Mária Orgonášová, dlhoročná prezidentka Asociácie organizácií zdravotne postihnutých občanov (AOZPO) SR.

4. augusta - Vo veku 75 rokov zomrel obľúbený herec, dlhoročný člen Činohry Slovenského národného divadla Stano Dančiak, známy napríklad z filmov Zločin slečny Bacilpýšky, Skrytý prameň, Sebechlebskí hudci, Rivers of Babylon, alebo Dážď padá na naše duše. Svoj charakteristický hlas prepožičal inšpektorovi Derrickovi z rovnomenného nemeckého seriálu či Alfovi z planéty Melmak.

7. augusta - Bývalý slávny hokejista Stan Mikita zomrel vo veku 78 rokov. Narodil sa v slovenskej obci Sokolče ako Stanislav Gvoth. Všetkých 22 sezón v NHL odohral za Chicago Blackhawks. Je historický líder klubu v počte odohraných zápasov (1394), bodov (1467) aj asistencií (926). V roku 1961 sa radoval zo zisku Stanleyho pohára.

15. augusta - Vo veku 92 rokov zomrel akademický maliar Ondrej Ivan.

26. augusta - Zomrel vo veku 80 rokov bývalý úspešný cyklista Juraj Miklušica, ktorý spolu s Dušanom Škvareninom reprezentoval Československo v tandemoch na olympijských hrách v Ríme (1960).

28. augusta - Vo veku 67 bývalý cyklista Pavel Záhora, niekdajší predseda Slovenského zväzu cyklistiky.

SEPTEMBER

5. septembra - Vo veku 77 rokov zomrel prvý minister obrany samostatnej SR Imrich Andrejčák.

6. septembra - Vo veku 63 rokov zomrel bývalý asistent reprezentačných výberov Slovenska mužov a žien v hádzanej Ján Hianik. V roku 1995 bol Hianik asistent trénera pri reprezentačnom družstve mužov, v období od roku 2011 do 2011 zasa pri družstve žien. Ako hráč získal v roku 1988 titul majstra Československa s tímom ČH Bratislava.

9. septembra - Vo veku 81 rokov zomrel dlhoročný rozhlasový herec Vladimír Minarovič. Poslucháči sa s jeho hlasom mohli stretávať viac ako 40 rokov v rozhlasových hrách, rozprávkach, dramatických a životopisných pásmach, ale aj pri prednese poézie.

11. septembra - Vo veku nedožitých 63 rokov zomrel dlhoročný člen umeleckého súboru Bábkového divadla v Košiciach (BDK) František Dolejší.

24. septembra - Populárna speváčka Jana Kocianová zomrela po ťažkej chorobe vo veku 72 rokov.

OKTÓBER

3. októbra - Vo veku 60 rokov zomrel dlhoročný televízny redaktor Milan Matušinský.

Vo veku 98 rokov dlhoročná sólistka Opery Slovenského národného divadla (SND) Štefánia Hulmanová.

8. októbra - Vo veku nedožitých 77 rokov zomrel dlhoročný vedecký pracovník a riaditeľ Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Milan Šikula.

23. októbra - Vo veku nedožitých 70 rokov po ťažkej chorobe rozhlasový redaktor a dlhoročný vedúci Odbornej redakcie náboženského vysielania Slovenského rozhlasu Pavel Gabriš.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úmrtia

Dôležité udalosti