Nové bezpečnostné prvky v autách. Čo by malo podľa nového predpisu od júla pribudnúť?

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Alkozámok, čierna skrinka a rôzne nové asistenčné služby. Od júla pribudne do áut viacero bezpečnostných prvkov.

Od júla začne platiť nový bezpečnostný predpis GSR2. Každé auto bude musieť mať podľa nariadení Európskej únie nové bezpečnostné prvky. Motoristický novinár Juraj Hrivnák vysvetlil, aké zmeny nás čakajú.

Do povinnej výbavy áut pribudne niekoľko nových bezpečnostných prvkov. Novinár tvrdí, že predstavou nového predpisu je do roku 2050 na cestách v Európskej únii zabezpečiť nula smrteľných a vážnych nehôd.

Minimalizáciu dopravných nehôd majú zabezpečiť nové technológie, napríklad upozornenie na únavu vodiča, pokročilý systém núdzového brzdenia, alkozámok, čierna skrinka a mnoho ďalších.

Prečítajte si tiež:

Pod vplyvom alkoholu nenaštartujete

„Alkozámok v princípe znamená, že ak nasadnete do auta, budete musieť najskôr fúkať. Ak fúknete viac ako nulu, nenaštartujete auto, respektíve to bude upravené podľa miestnych noriem,“ hovorí Hrivnák a dodáva, že zatiaľ ide iba o prototyp, na konkrétnej verzii sa ešte nezhodli.

Dôležitou má byť podľa novinára tiež takzvaná čierna skrinka, teda záznamové zariadenie: „Má anonymne zbierať dáta o jazdne, najmä všetky dôležité údaje tesne pred nehodou, to znamená rýchlosť, šmyk, stav asistenčných systémov.“

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti