Eurovoľby už majú niektoré štáty za sebou, iné čakajú cez víkend. Pozrite sa, ako voliť, aby bol váš hlas platný

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Holandsko to už má za sebou, v piatok (7. 6.) sa volí v Írsku a začína sa v Česku. Nás čaká hlasovanie v eurovoľbách v sobotu (8. 6.). V nasledujúcej reportáži sa dozviete, ako odovzdať platný hlas a aj to, prečo musíme čakať s oficiálnymi výsledkami až do nedeľnej (9. 6.) noci.

Záver pracovného týždňa pre samosprávy znamená, že musia pripraviť všetko potrebné na sobotné eurovoľby.

Prečítajte si tiež:

Pravidlá volieb

Na voľbách do Európskeho parlamentu sa môžu zúčastniť okrem občanov SR aj voliči, ktorí majú trvalý pobyt na Slovensku, ale sú občanmi iných členských štátov Európskej únie.

Do volebnej miestnosti si netreba zabudnúť zobrať občiansky preukaz. Pri vstupe do miestnosti je dobré pozrieť si nástenku, kde je uvedené, koho už zmysel voliť nemá, lebo svoju kandidatúru stiahol.

Po overení totožnosti každý volič podpíše prevzatie hlasovacích lístkov a odoberie sa za plentu.

Aby bol hlas platný, je potrebné, aby si volič vybral iba jeden hlasovací lístok. Na ňom môže zakrúžkovať mená najviac dvoch kandidátov. Zakrúžkovať nemusíte tiež žiadneho z kandidátov alebo si tiež môžete vybrať iba jedno meno. 

Hlasovací lístok je potrebné následne vložiť do obálky a potom do hlasovacej schránky. Nepoužité lístky je potrebné vložiť do druhej urny, ktorá je na to určená. 

Volebné miestnosti sú v sobotu otvorené od 7.00 h ráno do 22.00 h večer.

Prečítajte si tiež:

Výsledky volieb

To, ako eurovoľby dopadli a kto nás bude najbližšie volebné obdobie zastupovať v Európskom parlamente, sa dozvieme v nedeľu večer.

Zverejňované nebudú ani priebežné výsledky. Dôvodom je moratórium, ktoré platí na území EÚ do zatvorenia volebných miestností vo všetkých štátoch. 

Definitívne výsledky sa tak dozvieme v nedeľu po 23. hodine. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Eurovoľby

Dôležité udalosti