Vitamíny v tabletkách nemajú žiadny efekt. Pre niektorých ľudí sú dokonca nebezpečné

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/ronstik

Podľa nutričnej terapeutky sú vitamíny v tabletkách iba komerčnou záležitosťou.

Teplotné výkyvy, ktoré so sebou prináša jeseň môžu často viesť k prechladnutiu či chrípke. Mnohí ľudia preto v snahe posilniť si imunitu začnú užívať vitamíny v tabletách. Robia to však zbytočne. Podľa nutričnej terapeutky z pražskej Fakultnej nemocnice Motol takéto tabletky nemajú žiadny efekt. Telo totiž nedokáže umelé vitamíny spracovať tak dobre a väčšinu z nich vylúči. Píše o tom český portál ČT24.

Nutričná terapeutka Marieta Balíková potvrdila, že pripraviť sa na zmeny počasia zvýšeným príjmom vitamínov je síce dobrý nápad, no miesto tabletiek by ľudia mali jesť viac ovocia a zeleniny.

„Najlepšie je si vybrať naše potraviny ako sú v tomto období jablká či kyslá kapusta," uviedla odborníčka pre spomínaný portál. Konzumáciu vitamínu C v tabletkách podľa nej nemá žiadny zmysel. Naše telo totiž spotrebuje iba určité množstvo tohto vitamínu, v tele sa neukladá, a preto ho organizmus vylúči. Vitamíny v tabletách, ktorých je na trhu neúrekom, považuje za čisto komerčnú záležitosť.

Niektorým skupinám ľudí dokonca tieto doplnky stravy môžu poškodiť zdravie. „Najviac ohrození sú seniori a malé deti. Nie je to dobré ani pre ľudí, ktorí trpia na rôzne ochorenia. Pridávanie doplnkov stravy im môže poškodiť organizmus," varuje nutričná terapeutka.

Najlepšou prevenciou pred „jesennými chorobami" je podľa nej okrem zvýšenej konzumácie ovocia a zeleniny aj častejšie umývanie rúk, najmä po kontakte s väčším počtom ľudí. Odborníčka neodporúča začínať na jeseň s nejakým náročným športom či diétou. Cvičiť a športovať by mali iba ľudia, ktorí sú na to zvyknutí.

Nutričná terapeutka tiež vyvrátila mýtus, že konzumácia citrusových plodov v zime má pre organizmus negatívne účinky. Údajné ochladzovanie tela, ktoré to má spôsobovať, nie je potvrdené žiadnym výskumom. Rovnako za nezmysel považuje aj názor, že počas zimy je lepšie jesť tepelne upravenú zeleninu.

PRAHA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.