Niektoré priehrady sú po búrkach takmer plné. K vysokej hladine vody prispelo aj rekordné množstvo topiaceho snehu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Aj po dnešnom upršanom dni sa nám môže zdať, že v posledných dňoch často a veľa prší. Podľa meteorológov však ide vzhľadom na ročné obdobie o štandardnú situáciu.

Dážď na celom Slovensku, problémy v Nitre a okolí aj situácia z predošlých dní na Dunaji vzbudzujú obavy. Niektoré priehrady sú takmer plné, no podobná situácia ako u našich susedov nám vraj nehrozí.

Na tento víkend v rakúskom Štajersku len tak skoro nezabudnú. U nás pre intenzívne dažde v Rakúsku a Nemecku pohrozil vysokou hladinou Dunaj.

V súčasnosti už je hladina Dunaja po kulminácii na celom úseku rieky na Slovensku. Pri vysokej vodnej hladine je v Bratislave v I. stupni povodňovej aktivity.

Pohľad na Liptovskú Maru prezrádza, že aj tu je vody viac než dosť. Niektoré brehy, kde sa zvyčajne kúpu ľudia, sú zaplavené. No aj keby pršalo viac, pomôže.

Vodná nádrž je naplnená na 88 % jej celkového objemu, čo dáva dostatočný priestor na manipuláciu v prípade nepriaznivého počasia aj počas najbližších dní.

Prečítajte si tiež:

​Tak v Mare ako aj v iných priehradách máme ešte aj vodu z roztopeného snehu. V Tatrách hydrológovia v marci namerali až 3,5 metra, čo je najviac za 40 rokov.

Aj po dnešnom upršanom dni sa nám môže zdať, že v posledných dňoch často a veľa prší. Keď sa však pozrieme na čísla, úhrny zrážok sú podpriemerné.

Zvýšenú hladinu má aj Zemplínska Šírava. Od naplnenia má ešte ďaleko. A pripravené prijať viac vody sú aj ostatné priehrady a nádrže. Okrem Dunaja a Hornádu, s prvým stupňom povodňovej aktivity, je situácia dobrá aj na našich riekach.

Podľa meteorológov ide vzhľadom na ročné obdobie o štandardnú situáciu. Obdobie nebezpečných búrok sa nateraz skončilo, s ojedinelými búrkami, ale aj prehánkami však podľa SHMÚ treba počítať aj v utorok.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Počasie

Dôležité udalosti