Búrky, krúpy, prívalové dažde. Podľa meteorológov si na extrémy počasia musíme postupne zvykať

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Výkyvy počasia prichádzajú čoraz častejšie a budú pribúdať. Meteorológovia zároveň tento rok zaznamenali už mimoriadne vysoké množstvo zrážok.

No a búrok je tiež viac ako u nás bývalo bežné. Na extrémy, ako sú prudké prívalové dažde či krúpy, si musíme postupne zvykať.

Posledné búrky po sebe zanechali na mnohých miestach veľké škody. Aj keď k letu patria, podľa klimatológa sme ich tu za posledné týždne mali oveľa viac ako je bežné.

„Teraz prežívame niečo, čo je veľmi výnimočné, lebo na Slovensku sa každý deň aspoň niekde vyskytla búrka v období od 17. mája do súčasnosti, 25 dní po sebe. A to je aj v letnom období veľmi zvláštne,“ povedal Pavol Faško, klimatológ SHMÚ. 

Súvisí to s tým, že predchádzajúce mesiace boli u nás a aj vo svete mimoriadne teplé. Vodné pary, ktoré sú v atmosfére, sa premieňajú na dážď alebo krúpy.

„Rok 2024 priebežne je zatiaľ bohatý na zrážky, v tomto roku zdá sa, že je tých zrážok ešte viac ako ich bolo priebežne v roku 2023 v tomto čase,“ uviedol  Faško. 

Prečítajte si tiež:

Z extrému do extrému

Striedajú sa obdobia, keď máme veľmi málo zrážok s obdobiami, keď je zas tých zrážok až mimoriadne veľa. Razantné a neočakávane zmeny počasia prichádzajú čoraz častejšie.

Supercela, ktorá sa Európou prehnala v nedeľu (9. 6.), spôsobila v Maďarsku aj mohutné tornádo. To, či ho môžeme očakávať u nás závisí od mnohých faktorov. Jedným z nich je povrch krajiny. Tornáda sa lepšie vytvárajú na rovinatých územiach.

„Cez Slovensko prechádza karpatský oblúk a tie Karpaty istým spôsobom nie sú tým najvhodnejším prostredím na to, aby sa tu tornáda rozvíjali, no aj napriek tomu aj u nás sú zaznamenávané,“ vysvetlil Faško s tým, že lepšie podmienky na vznik tornád budú v rovinatých oblastiach Nemecka, Maďarska alebo aj Poľska.

Pozrite si aj predpoveď na najbližšie dni:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Počasie

Dôležité udalosti