Volebná účasť v EÚ dosiahla 51 percent, nižšia ako na Slovensku bola iba v štyroch krajinách

Volebná účasť v EÚ dosiahla 51 percent, nižšia ako na Slovensku bola iba v štyroch krajinách
Budova Európskeho parlamentu. Zdroj: Profimedia.sk

Najvyššiu volebnú účasť malo Belgicko, kam prišlo voliť 89,82 percenta voličov. Tam je však volebná účasť povinná.

Účasť vo voľbách do Európskeho parlamentu dosiahla v Európskej únii v priemere 51,01 percenta. Ide o najvyššiu volebnú účasť v celej EÚ od roku 2004, keď sa prvýkrát hlasovalo aj v SR.

Aj keď na Slovensku prišlo tentoraz k volebným urnám najviac voličov, napriek tomu sa opäť zaradilo medzi krajiny s najnižšou volebnou účasťou. Vyplýva to z predbežných výsledkov, ktoré zverejnil v utorok Európsky parlament, informuje TASR.

Účasť v tohtoročných eurovoľbách bola o málo vyššia ako v prechádzajúcich voľbách do EP v roku 2019, keď dosiahla 50,66 percenta.

Najnižšiu volebnú účasť vo voľbách do EP zaznamenalo tento rok Chorvátsko, kde prišlo voliť len 21,34 percenta oprávnených voličov. Menej ako 30 percent voličov prišlo voliť aj v Litve, kde svoje volebné právo využilo 28,35 percenta občanov.

Prečítajte si tiež:

Najvyššiu účasť malo Belgicko, najnižšiu Chorvátsko

​Volebná účasť na Slovensku dosiahla 34,38 percenta. V rámci krajiny ide o doposiaľ najvyššiu účasť vo voľbách do EP, no Slovensko sa napriek tomu opäť zaradilo medzi štáty, kde prišlo voliť percentuálne najmenej oprávnených voličov.

Nižšiu volebnú účasť ako na Slovensku zaznamenali okrem Chorvátska a Litvy ešte v Bulharsku (33,79 percenta) a Lotyšsku (33,82 percenta).

Naopak, najvyššiu volebnú účasť malo Belgicko, kam prišlo voliť 89,82 percenta voličov. Tam je však volebná účasť povinná. Viac než 80 percent voličov prišlo k urnám aj v Luxembursku, kde volebná účasť dosiahla 82,29 percenta.

Prečítajte si tiež:

​Vysokú volebnú účasť okrem toho zaznamenali aj na Malte (73 percent) a v Nemecku (64,78 percenta).

Voľby do EP sa v členských krajinách EÚ konali od štvrtka 6. júna do nedele 9. júna. Do europarlamentu si občania Únie zvolili na obdobie piatich rokov 720 poslancov. Ich počet sa oproti predošlému funkčnému obdobiu zvýši o 15.

Podľa čiastkových výsledkov volieb z jednotlivých krajín EÚ v eurovoľbách zvíťazila Európska ľudová strana (EPP), nasledovaná socialistami a demokratmi (S&D) a liberálmi z Obnovme Európu (RE).

V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok o tom, ako na výsledok eurovolieb reagovali trhy a burzy.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Eurovoľby

Dôležité udalosti