Doživotný plat aj obmedzenie zhromaždení. Vláda schválila návrh opatrení lex atentát

Robert Fico počas prvého vystúpenia po atentáte.
Robert Fico počas prvého vystúpenia po atentáte. Zdroj: Facebook/Robert Fico

Vláda v stredu schválila návrh zákona, tzv. lex atentát, ktorý má riešiť niektoré opatrenia na zlepšenie bezpečnostnej situácie v SR. Zároveň odporučila parlamentu prerokovať ho v skrátenom legislatívnom konaní. Ide o reakciu na atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD).

Prezident, predseda parlamentu a premiér by mali mať priznané právo na „primerane vybavenú nehnuteľnosť". Veľký dôraz by sa mal klásť aj na ochrannú funkciu ubytovania.

Vyplýva to z návrhu zákona o niektorých opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie v SR, tzv. lex atentát, ktorý v stredu schválila vláda.

Prečítajte si tiež:

Doživotný plat i ochranka

Šéf parlamentu a predseda vlády, ktorí budú vo funkcii dve volebné obdobia, by zároveň mali mať právo na doživotný plat tak ako prezident.

V lex atentáte taktiež navrhujú, aby sa ochrana poskytovala aj všetkým predsedom politických strán a hnutí, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v NR SR.

Ochranu by mal mať aj generálny prokurátor a predseda Ústavného súdu SR.

Všetky detaily o doživotnom plate i práve na nehnuteľnosť nájdete v tomto článku. 

Prečítajte si tiež:

Chcú obmedziť konanie zhromaždení

Úplný zákaz zhromaždení by mohol platiť v okruhu 50 metrov od sídla prezidenta SR, vlády SR či všeobecného súdu. V prípade Ústavného súdu SR by mal platiť zákaz zhromaždenia v okruhu 100 metrov od jeho sídla.

Zákaz zhromaždení v okruhu 50 metrov platí v súčasnosti na miesto, kde rokuje Národná rada SR.

Zhromaždenie by sa mohlo zakázať tiež v prípade, ak sa má konať v blízkosti obydlia osoby, pôsobenie priamo súvisí s účelom zhromaždenia a zvolávateľ nesúhlasil so zmenou miesta. Predchádzať by sa tak malo zhromaždeniam „pod oknami dotknutej osoby".

Zhromaždenie by sa nemalo konať ani pri obave, že dôjde k stretu účastníkov viacerých konkurenčných zhromaždení, a tak sa nebude dať zabezpečiť ich riadny a pokojný priebeh.

Všetky detaily o tom, ako chce vláda obmedziť konanie zhromaždení, nájdete v tomto článku.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti