FOTO a VIDEO: Parižák a čapovaná desiatka na stojáka. Retro bufet v centre Trnavy vás vráti v čase

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nejde o žiaden hipsterský podnik, ale o naozajstné retro. Aj napriek tomu, že ho obklopujú moderné reštaurácia a bistrá s ponukami od výmyslu sveta, bufet na stojáka s parižákom či treskou v centre Trnavy si zachováva svoju tradíciu. Prežil rok '89, zmeny v meste aj pandémiu.

Dvadsať deka parižáku, dva rožky a k tomu čapovanú desiatku. A to všetko pekne na stojáka. Nejde o nostalgické spomienky na časy minulé, ale o realitu v centre Trnavy. Unikátny podnik iba päť minút chôdze od Trojičného námestia vás vráti o desaťročia dozadu.

Majiteľ Štefan Sečkár prezradil, že bufet má dlhoročnú neprerušovanú históriu. „Ešte počas komunizmu tu bola moja babka ako vedúca. Po zmene režimu spolu s otcom podnik zobrali do súkromného vlastníctva,“ povedal majiteľ. Následne po svojom otcovi prebral štafetu on. 

Podnik odvtedy fungoval nepretržite. Zároveň si po celý čas zachovával rovnaký štýl, architektúru a tiež výrobky. Odkedy bufet na stojáka prevzali, nezmenili dokonca ani dodávateľov šalátov.

Šaláty, syry aj zákusky

Hneď pri vstupe vám určite padne zrak na dva nasvietené chladiace pulty. V nich sa skrývajú čerstvé šaláty, syry, údeniny, ale aj rôzne zákusky, medzi ktorými nechýbajú tradičné šomrolky, veterníky či punčáky.

Keď sa rozhodnete pre šalát, či už vajíčkový, tresku alebo parižák, dostať k nemu môžete obyčajný, ale aj celozrnný rožok. Ten vám dajú do žltého košíka. Odniesť si to môžete k jednému z pultov a pekne na stojáka zjesť.

Vo výčape hneď vedľa dostanete k jedlu aj čapované pivo či nejaké to nealko.

Prečítajte si tiež:

Mladí aj starší

Keď sa po podniku rozhliadnete, spozorujete, že klientela nie je vekovo obmedzená. Tento fakt potvrdzuje aj sám majiteľ. „Chodia k nám mladší aj starší zákazníci. Mnohých tu poznám po mene,“ uviedol Sečkár.

Jeho priateľský vzťah s pravidelnými návštevníkmi je vidieť napríklad aj na tom, že si pamätá, kto si čo zvykne objednávať. S niektorými si podáva ruku. 

Niektorých zákazníkov sem privádza chuť na niečo tradičné, čo sa nemení, chutí a pamätajú si to už z mladších rokov

„Pripomína mi to detstvo, predovšetkým tie stoly na stojáka. Do takých podnikov ma brával otec. Vtedy ma to síce vytáčalo, lebo som bol príliš malý a nedočiahol som na vrch stola, ale pravé tie spomienky ma sem opäť privádzajú,“ povedal zákazník Peter. 

Menšie krízy

Unikátny podnik podľa slov majiteľa prešiel svojimi krízami. Jednu z nich spôsobilo to, že pred ním vznikla pešia zóna. Mnohí návštevníci totiž chodili do bufetu autom a po vybudovaní tejto zóny pocítili mierny úbytok klientely.

Ďalšou skúškou ohňom, podobne ako pre všetky podniky, bola pandémia ochorenia COVID-19.

„Výčap sme vtedy museli úplne uzavrieť, v stravovacej časti mohli byť maximálne traja zákazníci. Ale pre ľudí to bolo vzácne, keďže ostatné reštaurácie museli úplne zatvárať,“ opísal pandemické časy Štefan Sečkár.

Prečítajte si tiež:

Chce si zachovať podobu

Napriek všetkému podnik prežil a teší sa úspechu. Svoju tradíciu, ale aj štýl, si plánuje zachovať aj do budúcna.

„Je to ozajstné retro. Nič podobné v Trnave nie je. Aj keď vznikali podobné podniky, kde sa napríklad aj varilo, my máme len studenú kuchyňu, neprežili,“ uviedol k unikátnosti bufetu majiteľ s tým, že rekonštrukciu či inováciu určite nemá v pláne.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti