Pri Banskej Bystrici odstránili problémovú medvedicu. Zastrelili aj jej tri mláďatá

Pri Banskej Bystrici odstránili problémovú medvedicu. Zastrelili aj jej tri mláďatá
Ilustračná snímka medveďov. Zdroj: reprofoto: tvnoviny.sk

V katastrálnom území obce Poniky v okrese Banská Bystrica ochranári odstránili problémovú medvedicu. Zastrelené boli aj jej tri mláďatá, s ktorými pravidelne chodila aj do intravilánu obce. Potvrdil to odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.

K odstrelu medvedice na Ponikoch došlo ešte 5. júna, sedemročná samica vážila približne 87 kilogramov.

„Spoločne s medvedicou boli eliminované aj všetky tri mláďatá. Problémová medvedica predstavovala ohrozenie zdravia obyvateľov obce a spôsobovala škody na majetku miestnych obyvateľov," uviedla ŠOP.

Prečítajte si tiež:

Spôsobovala problémy v obci

Samospráva skonštatovala, že medvedica s tromi mladými spôsobovala v obci dlhodobo problémy a pohybovala sa v blízkosti zastavaného územia.

„Dokonca vchádzala aj do zastavaného územia obce. Obchádzala miestnu farmu, kde sa nepretržite zdržiavala," uviedla starostka obce Jana Ondrejková s tým, že v okolí obce sa v ostatnom období pohybuje viacero medveďov.

Samospráva v súčasnosti eviduje od občanov 36 podnetov o pohybe medveďa hnedého v blízkosti intravilánu.

Okrem Poník ochranári v ostatnom čase odstránili problémové medvede aj v obci Očová v okrese Zvolen, kde boli začiatkom mája zastrelené dva jedince. Na otázku o počte doposiaľ odstránených medveďov v tomto roku ŠOP reagovala, že o presných číslach bude verejnosť informovať v najbližšom období.

Pozrite si reportáž o medveďovi, ktorý zničil včelnicu: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti