Ako znížiť odpad? Opätovne použiteľné obaly môžu byť riešením

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ivan Šefina celý život aktívne športoval a bol aj profesionálnym vojakom. Vo Francúzsku, kde dlhé roky žil, si všimol, že sa ľudia správajú k životnému prostrediu oveľa šetrnejšie ako u nás. V mnohých veciach sa nimi nechal inšpirovať. Po návrate na Slovensko začal vyrábať špeciálne obaly, ktoré sa po použití vrátia znova do obehu.

Francúzsko Ivana inšpirovalo šetrným správaním k planéte. Napríklad, keď si objednal tovar cez e-shop, mal možnosť vybrať si doručenie v znovupoužiteľnom obale.

„Bolo to možné vrátiť cez vlastnú poštovú schránku. Vo Francúzsku je to možné. Tam ľudia môžu odoslať list tak, že ho vhodia do vlastnej schránky a poštárka im to zoberie. Čiže takto isto sa dá vrátiť ten znovupoužiteľný obal,“ opisuje Ivan poštový systém vo Francúzsku.

Európska únia navrhla zákon, ktorým chce dosiahnuť, aby do konca desaťročia bolo 10 % obalov z e-shopov opakovane použiteľných a do roku 2040 až 50 %. „Francúzsko je niekde míľovými krokmi pred nami. Zaviedli to už od tohto roku. Všetky e-shopy musia použiť minimálne 10 % znovupoužiteľných obalov,“ hovorí Ivan o pokrokovosti Francúzska.

Prečítajte si tiež:

EKO obaly na Slovensku

Dlho netrvalo a tento nápad pretavil spolu s kamarátom do reality aj na Slovensku. Tibor Motlo, Ivanov spolupracovník, tvrdí, že trend online nakupovania sa zvýšil pre pandémiu. S týmto trendom sa však zvýšilo aj množstvo odpadu a práve to bolo ich motiváciou.

„Vy si na e-shope objednáte oblečenie a zvolíte si znovupoužiteľný balík. E-shop vám zabalí zakúpený tovar do tohto balíka. Vy po doručení zásielky balík zoberiete a vrátite ho prostredníctvom odberného miesta prepravnej spoločnosti. Balíky sa vracajú naspäť k nám a my ich čistíme, prípadne opravujeme a vraciame späť do obehu,“ Ivan opisuje, ako opakovane použiteľné balíky fungujú. „Sú síce z plastu, ale tým, že sa dajú použiť desiatky ráz, sú menej škodlivé k životnému prostrediu,“ dodáva.

Výplň, ktorú v balíkoch používajú pri krehkom tovare, je tiež ekologicky udržateľná. Používajú biodegradovateľný materiál, ktorý sa po určitom čase rozloží.

Prečítajte si tiež:

​„Znížené množstvo vyprodukovaného odpadu je určite pri opakovane použiteľných produktoch veľmi významné,“ hovorí Petra Csefalvayová z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky. „A rovnako môžeme hodnotiť a pozrieť sa aj na tú emisnú stopu v celom životnom cykle,“ dodáva.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Reflex

Dôležité udalosti