Výpovedné lehoty nemocničných zdravotníkov by sa mohli predĺžiť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Výpovedné lehoty nemocničných zdravotníkov by sa mohli predĺžiť. Navrhuje to opozičná strana KDH. Chce tak chrániť nemocnice pred náhlou stratou odborníkov aj hromadnými výpoveďami. Lekárski odborári sú proti a tvrdia, že ak návrh prejde, obrátia sa na súd. Lekári, zdravotné sestry či pôrodné asistentky by mohli mať oproti ostatným zamestnancom dlhšiu výpovednú lehotu.

Kresťanskodemokratické hnutie navrhuje, aby sa výpovedná lehota stupňovala podľa toho, ako dlho lekár v nemocnici pracuje. Od zaužívaných dvoch mesiacov až po pol roka.

„Nie je lekár, ktorý práve skončil školu, a lekár, ktorý má 15 rokov prax to isté. Ten, ktorý má 15 rokov praxe, je oveľa exkluzívnejší a oveľa ťažšie nahraditeľný. Je celkom prirodzené, že ten zamestnávateľ by mal mať dostatok času na to, aby si našiel adekvátnu náhradu. Vy neviete nájsť špičkového chirurga za dva mesiace,“ uviedol poslanec za KDH Peter Stachura.

Lekárske odborové združenie (LOZ) je však zásadne proti. „Ide o diskrimináciu jedného povolania. Ten návrh odmietajú aj zamestnávatelia, pretože im to komplikuje prácu a rovnako aj zamestnanci, teda zdravotníci, kde tie dôvody sú absurdné. Len to odradí mladých ľudí pracovať v slovenskom zdravotníctve,“ povedal Peter Visolajský, predseda LOZ.

Prečítajte si tiež:

Možnosť odvrátiť kolaps

Predĺženie výpovedných lehôt môže podľa politikov odvrátiť kolaps nemocničných oddelení v prípade, že zdravotníci podajú hromadné výpovede.

„Tým pádom by potom odborári stratili páku, ktorú oni v poslednej dekáde používajú veľmi radi, že dávajú hromadné výpovede. Ja si myslím, že by to bolo pre dobro veci,“ povedal exminister zdravotníctva a poslanec Marek Krajčí.

„Ak by to prešlo do druhého čítania, tak si viem predstaviť ešte nejakú hlbšiu technickejšiu debatu ako to vylepšiť,“ uviedol poslanec za PS Oskar Dvořák.

Zdroj: TV Markíza

KDH deklaruje, že je ochotné návrh pozmeniť a diskutovať o prípadných kompromisoch.

Podľa Petra Stachuru by sa takáto zmena zákonníka práce mohla v budúcnosti týkať aj iného spektra kritickej infraštruktúry: „Môžu to byť jadroví fyzici, ktorí sú takisto ťažko nahraditeľní. Mnohé profesie, ak by mali odstupňovanú výpovednú lehotu, tak by sme sa vyhli rizikám, ktoré tu sú.“

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti