Spor o darovanie stíhačiek Ukrajine zrejme skončí na súde. Kaliňák označil Naďovu analýzu za zdrap papiera

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ministerstvo obrany zvažuje podanie trestného oznámenia na bývalého šéfa rezortu Jaroslava Naďa. Súčasné vedenie tvrdí, že vláda nemala kompetencie darovať Ukrajine naše staré stíhačky MIG-29. Bývalá vláda sa odvoláva na právnickú analýzu. Robert Kaliňák tvrdí, že žiadny taký dokument nenašli.

Slovensko poslalo na Ukrajinu 13 vyradených stíhačiek MIG-29. Stalo sa tak v marci 2023. Bol tu však jeden problém. V tom čase sme totiž mali vládu bez dôvery a nikto nevedel dať jasnú odpoveď, či v tomto režime môže kabinet urobiť taký dôležitý krok.

Robert Fico ich vtedy obvinil, že páchajú trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa. Ministerstvo sa bránilo, že si dalo vypracovať právnu analýzu, podľa ktorej je to v poriadku.

Rezort po voľbách zmenil šéfa a Robert Kaliňák teraz tvrdí, že spomínanú analýzu na ministerstve nenašli.

Prečítajte si tiež:

​Utajovaný dokument zverejnil vtedajší minister obrany nakoniec aj na sociálnej sieti: „Teraz bude nasledovať hádka, či to analýza je, alebo nie je.“

Podľa súčasného ministra obrany Roberta Kaliňáka ide o zdrap papiera, ktorý nespĺňa náležitosti toho, že ide o analýzu.

Minister Kaliňák sa pri argumentácii odvoláva aj na slová verejného ochrancu práv. Ten sa zasa ohradil, že jeho slová prekrútili.

„Iba som konštatoval, že túto analýzu nemá ministerstvo k dispozícii. To však nevylučuje, že analýza existovala,“ vysvetlil Róbert Dobrovodský, verejný ochranca práv.

Prípad tak zrejme skončí na súde, čo už rezort obrany avizoval.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti