Zvažujete vyšetrenie v optike? Hrozí vám poškodenie zraku, varuje optometrista

Zvažujete vyšetrenie v optike? Hrozí vám poškodenie zraku, varuje optometrista
Ilustračná snímka Zdroj: Freepik

Napriek tomu, že služby merania zraku ponúka v súčasnosti takmer každá optika, nie všade vám zrak zmerajú ozajstní odborníci. Optometristov, ktorí zrak merajú, je na Slovensku len niekoľko desiatok.

Na Slovensku máme nedostatok lekárov. Výnimkou nie sú ani tí, ktorí sa špecializujú na oči. Oftalmológovia okrem diagnostiky a liečby očných chorôb merajú aj zrak.

Pre dlhé čakacie doby niekoľkých týždňov či mesiacov im s meraním zraku pomáhajú optometristi. Zaoberajú sa nielen meraním dioptrií, ale aj aplikáciou očných šošoviek či skríningového vyšetrenia, na základe ktorého pacienta pošle na bližšie vyšetrenie za očným lekárom.

Podľa Slovenskej komory medicínsko-technických pracovníkov je aktuálne zaregistrovaných len 21 optometristov. Neodráža to však ich celkový počet. Sú to len tí, ktorí splnili povinnosť registrovať sa ako zdravotnícki pracovníci a absolvujú celoživotné vzdelávanie. Môže ich byť teda o niečo viac. Vzhľadom na to, koľko je na Slovensku optík, je ich však určite nedostatok a v rámci Európy sme na chvoste rebríčka.

Na Slovensku môžu záujemcovia absolvovať štúdium v tomto odbore iba v Košiciach. Druhým variantom je štúdium v zahraničí. Túto možnosť si vybral aj optometrista a očný optik Ondrej Fabian z popradskej očnej kliniky, ktorý štúdium absolvoval v Českej republike a v Lotyšsku.

Prečítajte si tiež:

Ako je možné, že vám zrak vyšetria takmer v každej optike?

Podľa Fabiana na Slovensku optiky pristupujú k meraniu zraku tromi spôsobmi. „Niektoré optiky majú zamestnaných oftalmológov na pár hodín do týždňa. Niektoré majú svojich optometristov, reťazce to riešia tak, že majú jedného na viac optík a ten pendluje hore-dole,“ vysvetľuje.

V poslednom rade je možné, že v niektorých prípadoch meria zrak aj človek, ktorý nemá adekvátne vzdelanie a bol len vyškolený svojím zamestnávateľom, ako obsluhovať merací prístroj.

„Ešte minulý rok pôsobil na našom trhu zahraničný reťazec, ktorý si provizórne školil zamestnancov bez zdravotníckeho vzdelania,“ hovorí Fabian.

Prečítajte si tiež:

Prečo môže meranie zraku v optike vykonávať ktokoľvek?

Optometrista hovorí, že pri otvorení optiky je síce nutné absolvovať kontrolu cez Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ale ďalej nik v praxi neskúma, kto v optike pracuje. „Dohľad nad touto zdravotnou starostlivosťou je minimálny a zanedbaný,“ poznamenal.

Pri zlom vyšetrení zraku hrozí zlé videnie s okuliarmi, rozmazávanie či skreslenie videnia. Pridružiť sa môže aj bolesť očí, hlavy, únava, zhoršovanie chyby zraku a celkové nepohodlie. Zákazník tak za zlé okuliare zbytočne vyhodí peniaze.

„Najväčšie riziko je pri prehliadnutí ďalšieho zdravotného problému, lebo zhoršenie zraku nemusí byť len o okuliaroch. Preto je dôležitá celková prevencia a skríning,“ tvrdí Fabian.

Prečítajte si tiež:

Hrozí poškodenie zraku

V prípade, že neodborný zamestnanec zle poučí zákazníka o aplikácii kontaktných šošoviek, môže to viesť aj k trvalému poškodeniu zraku. „Hrozí riziko infekcií alebo poranení oka pri nesprávnej manipulácii a nedodržaní hygienických zásad,“ vraví špecialista.

Skúsený optometrista tiež varuje pred nákupom okuliarov v supermarketoch. Aj dnes to opisuje ako bežnú prax ľudí, ktorí chcú ušetriť, no neuvedomujú si, že zrak má človek iba jeden. Legislatívna totiž neupravuje predávanie týchto výrobkov.

Celosvetovo je rastúcim trendom aj nakupovanie okuliarov cez internet predovšetkým u mladých.

„Kúpiť si okuliare online podľa lekárskeho predpisu je stále výrazne lepšie, ako si ich kúpiť v drogérii. Je tu však riziko, že okuliare nebudú vhodne sedieť na tvári, keďže sa kupujú bez skúšania. Aj keď v dnešnej dobe je možné pomocou kamery na telefóne alebo počítača čiastočne nacentrovať sklá v okuliaroch, nie je to úplné riešenie a pri vyšších dioptriách to môže spôsobovať problémy,“ ozrejmil Fabian.

Prečítajte si tiež:

Ako má vyzerať kvalitné meranie zraku?

Podľa slov odborníka by vyšetrenie nemalo byť o len meraní zraku. „Pacient by mal absolvovať nielen vyšetrenie na prístrojoch, ktoré udajú približné hodnoty dioptrií, ale aj dôsledné ručné premeranie a odskúšanie dioptrií v skúšobnom rámiku a základný skríning oka ako prevenciu očných chorôb,“ objasnil.

Na záver teda nie je optik ako optik. Očný optik je zodpovedný za správne zhotovenie optickej pomôcky a poradenstvo v oblasti očnej optiky. Má za úlohu taktiež zacentrovať správne okuliarové šošovky pri kúpe okuliarov a okuliare anatomicky upraviť. „Vyšetrovanie ani meranie zraku nespadá do jeho odbornosti a právomocí,“ doplnil na záver Fabian.

V prípade vôbec prvého vyšetrenia očí je najlepšie zájsť za očným lekárom - oftalmológom. Rovnako aj pri zápaloch, bolestiach, úrazoch a chorobách. Pri následnom zhoršení zraku, pocite slabších okuliarov alebo unavených očí postačuje návšteva optometristu. Prevencia u týchto odborníkov sa odporúča raz za dva roky.

Optometristi nie sú limitovaní len typmi vyšetrení, ktoré môžu robiť, ale aj vekom pacientov. Bez spolupráce s očným lekárom môže vyšetriť len deti od 15 rokov. Kompetencie optometristov sú výrazne širšie napríklad na súkromných očných klinikách, kde sú tieto služby pod jednou strechou. 

Dlhodobý nedostatok lekárov. Na lekárske fakulty príjmu viac medikov. Viac sa dozviete v nasledujúcej reportáži: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti