Slovákom sa menia chute. Rušia dlhoročnú tradíciu

Pivo - ilustračná snímka
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Popíja sa po krčmách, baroch či doma pri sledovaní športu v televízii. Slovákov máme zafixovaných ako národ, kde pivo tečie potokom. To však v posledných rokoch platí stále menej. Časy sa menia a s nimi aj naše chute.

Mnohí z nás si bez neho nevedia predstaviť posedenie s priateľmi či sledovanie zápasu svojho obľúbeného futbalového tímu. Čísla však hovoria jasnou rečou. Slováci v posledných rokoch pijú čoraz menej piva.

A hoci štatistiky o spotrebe piva za minulý rok ešte nie sú známe, Vladimír Machalík, výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu, pre TVNOVINY.sk uviedol, že pravdepodobne bude tento trend pokračovať.

Prečítajte si tiež:

Nástup mladej generácie

Navyše, čosi o klesajúcej obľube piva u Slovákov napovedajú údaje o výrobe. Tie však poukazujú aj na meniace sa preferencie Slovákov. 

Zatiaľ čo vlani medziročne výroba alkoholického piva klesla takmer o desatinu, výroba nealkoholického variantu stúpla o necelú pätinu. 

„Na trh nastupuje mladá generácia, ktorej preferencie sú odlišné ako u zrelších konzumentov. Naše prieskumy ukazujú, že mladí ľudia viac inklinujú k ochuteným nápojom a tiež kladú dôraz na nealkoholické verzie nápojov. To sa odráža aj v ponuke našich produktov,“ priblížila Helena Windisch, manažérka korporátnych vzťahov Heineken Slovensko.

Táto spoločnosť vlastní pivovar v Hurbanove, ktorý patrí medzi najväčšie u nás a vyrába mnohé známe značky pív ako Zlatý Bažant, Corgoň, Kelt či Krušovice.

Bol to práve tento pivovar, ktorý prišiel na slovenský trh v roku 2011 so spojením piva a prírodnej šťavy, čiže radlerom. O štyri roky neskôr priniesol variant s úplne nulovým obsahom alkoholu.

„Spravili sme skutočný rozruch a dnes patrí Slovensko medzi európske krajiny, kde sa konzumuje najväčší podiel radlerov,“ konštatuje Helena Windisch.

Prečítajte si tiež:

Každé štvrté je nealko

Vladimír Michalík vidí za stúpajúcou popularitou nealkoholického piva a radlerov ich zloženie v porovnaní s inými nealko nápojmi. 

„Nealkoholické pivo a radlery sú nápoje vznikajúce prírodnými procesmi kvasenia pomocou vody a tepla. Sú tak prírodnými nápojmi na rozdiel od nealko nápojov vyrobených zamiešaním prísad a množstva umelých éčok do vody,“ vysvetľuje.

Dodáva, že rovnako ako alkoholické pivo aj nealko obsahuje viacero minerálnych látok a vitamínov, ktoré vznikajú pri procesoch spracovania sladu kvasinkami.

„Aj preto je nealko pivo mimoriadne obľúbené medzí športovcami po intenzívnych fyzických aktivitách na doplnenie týchto prvkov,“ poznamenal výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.

Popularita nealka rastie a dnes je skoro každé štvrté pivo vyrobené na Slovensku bez alkoholu. 

„Takmer 25 percent produkcie piva tvorí nealkoholické pivo a radlery. Slovensko je tak z hľadiska pomeru výroby alkoholických a nealkoholických pív lídrom v EÚ,“ uzavrel Machalík.

Slovenské združenie výrobcov piva a sladu 23. 5. oznámilo víťazov degustačnej súťaže Slovenská pivná korunka:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti