Juniorov hlasný návrat: Od škrabania v hrdle po chirurgický zákrok

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

To, čím je pre programátora počítač, pre inštalatéra náradie, alebo pre taxikára auto, je pre moderátora hlas. Pracovný nástroj, o ktorý žiadny z moderátorov nechce prísť. No a keď jedného dňa Milan Zimnýkoval, alias Junior zistil, že mu jeho hlas vypovedal službu, chtiac-nechtiac musel ísť pod nôž. Dnes upozorňuje aj ostatných na drobné nenápadné príznaky, ktoré dlho prehliadal.

Milan Zimnýkoval, alias Junior, pred rokom vo februári pocítil zvláštne škrabanie v hrdle. Najprv si myslel, že má hlasivky len unavené a „vykričané,“ no škrabanie pretrvávalo, najmä pri rozprávaní.

„Bral som to tak, že asi nejaká respiračná choroba, dám si med a vysadím „bublinky“ a bude všetko v poriadku. Potom sa to objavovalo častejšie a častejšie a bol som z toho viac a viac nervózny,“ opisuje začiatky problému a obavy Junior.

Následne sa mu niekedy pri moderovaní stávalo, že nevedel rozprávať a namiesto slov mu z úst vychádzal len vzduch. „Stretol som sa s Adamom Ďuricom a on hovorí, že toto by som mal riešiť v ORL ambulancii.“

Prečítajte si tiež:

Riešenie bolo len chirurgické

Junior sa dostal v októbri do ambulancie na prvé vyšetrenie. Lekár na hlasivkách odhalil výrastok, ktorý tlačí na hlasivky a spôsobuje, že namiesto zvuku vychádzal z úst len vzduch. „Tento problém nastáva, keď človek spieva alebo rozpráva nad svoj limit. Môžem to prirovnať k otlakom z nadmernej práce z nejakej nadmernej aktivity,“ doktor Branislav Lorenc vysvetľuje príčinu vzniku výrastku.

Následne Junior podstúpil operáciu hlasiviek, po ktorej sa musel dlho zotavovať a hlavne nemoderovať. „Prešlo 5 až 8 týždňov a som späť. Prvé tri dni v týždni, keď som vysielal, som ešte cítil, že je unavená tá hlasivka,“ opisuje návrat do práce. „Mám taký pocit vďačnosti. Dobre to dopadlo.“

Prečítajte si tiež:

Hlas mu omladol a je hlasnejší o desať decibelov

„Videl som graf, kde zistili, že po operácii nám hlas hlasnejší o desať decibelov,“ hovorí Junior. „Zniem, podľa mňa aj podľa viacerých, o sedem až desať rokov mladšie. To ale neznamená, že to má byť teraz trendy zákrok,“ žartuje. Junior dodáva, že táto operácia je vec pre učiteľov, ktorí veľa rozprávajú a manažérov, ktorí školia. Upozorňuje, že keď cítia problém a únavu hlasiviek, treba ísť na vyšetrenie.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Reflex

Dôležité udalosti