Výplaty učiteliek aj prevádzku škôlok má od januára platiť štát. Samosprávy s novelou nesúhlasia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Komu to pomôže a kto príde o peniaze? Chystá sa veľká zmena v škôlkach. Výplaty učiteliek aj prevádzku by mal od januára platiť štát, a to priamo zo svojho rozpočtu. Štvrtok (13. 6.) je posledný deň na pripomienky k novým pravidlám. Únia miest so zmenami nesúhlasí. Samosprávam sa totiž nepáči, že prídu o podielové dane.

Výplaty učiteliek, elektrina, kosenie trávy aj posteľná bielizeň. Náklady v škôlkach platia mestá a obce z podielových daní. Od nového roka to chce prebrať štát.

„Aby aj tie menšie obce, ktoré nemajú dosť peňazí, aby sme zabezpečili dobré škôlky pre všetkých,“ povedal minister školstva Tomáš Drucker.

„Nebude mať štát dostatok finančných prostriedkov, lebo nie všade to bude vychádzať na počet detí a štát sa bude trápiť. A učiteľky, ktoré mohli všetko riešiť cez nás, primátorov, tak sa budú musieť domáhať u štátu,“ povedal Richard Rybníček, predseda Únie miest Slovenska.  

Do verejných škôlok chodí zhruba 160 000 detí. Práve podľa počtu škôlkarov im bude štát posielať peniaze. Presný kľúč ministerstvo ešte neukázalo. 

Prečítajte si tiež:

Samosprávy nesúhlasia

Samosprávam sa nepáči, že natrvalo prídu o časť podielových daní, ale štát bude časom posielať škôlkam menej peňazí. Klesá pôrodnosť a v triedach bude menej detí. Aj to sú pripomienky k novele, pre ktoré sa majú v piatok stretnúť s ministrom školstva.

Štát sa k zmene financovania zaviazal v Pláne obnovy. Zavádza totiž nárok na miesto v materskej škole, najskôr pre štvorročné deti a na rok pre všetky trojročné.

Peniaze zo štátnej kasy majú po novom pokryť aj rozhodnutia vlády, napríklad zvyšovanie platov.

Zatiaľ najlepšiu správu z chystaných zmien si vypočuli rodičia. Od januára by už nemali platiť poplatok za škôlku.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Školstvo

Dôležité udalosti