Od prezidentského sľubu po slávnostnú recepciu. Program inaugurácie je poriadne nabitý

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Novinkou v porovnaní s predchodcami bude obed so študentami a seniormi. Všetko je presne na minútu naplánované, aj malý sklz tak môže spôsobiť komplikácie.

Prezidentka Zuzana Čaputová ostáva vo funkcii už len približne 40 hodín. V sobotu preberie funkciu novozvolený prezident Peter Pellegrini - počas slávnostnej inaugurácie.

To najdôležitejšie sa udeje v budove Slovenskej filharmónie. Tam Peter Pellegrini zloží prezidentský sľub. Následne ho čaká napríklad bohoslužba Te deum a oficiálne prebratie paláca.

Všetko je presne na minútu naplánované, aj malý sklz tak môže spôsobiť komplikácie. Napríklad Andrej Danko pred piatimi rokmi trochu natiahol svoj prejav a traduje sa, že sa preto na pár minút stal zastupujúcim prezidentom.

Prečítajte si tiež:

​Prejdime si, čo všetko nového prezidenta čaká. Z filharmónie prejde prezident pred historickú budovu SND. Tam je naplánovaná prehliadka ozbrojených síl.

Následne ho ochranka autom prevezie do Dómu svätého Martina na slávnostnú bohoslužbu. Kľúče od prezidentského paláca si preberie až okolo tretej. S prezidentkou Zuzanou Čaputovou ich v Zelenom salóne čaká aj slávnostný obed.

Po dvoch hodinách sa presunie k Štefánikovej mohyle pri bratislavskom letisku, kde položí vence. Nasleduje presun na druhý koniec Bratislavy, kde nový prezident položí veniec aj k pamätníku Brána Slobody na Devíne. Táto zastávka už je tradícia. Ceremónia sa končí na Bratislavskom hrade, kde sa uskutoční slávnostná recepcia.

Novinkou v porovnaní s predchodcami bude obed so študentami a seniormi. Peter Pellegrini tak chce podľa svojich slov ukázať, že je potrebné spájať rozdelenú spoločnosť.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Prezident 2024

Dôležité udalosti