Voda môže do záhrady priniesť čokoľvek. Je dôležité porozmýšľať, či úrodu zjesť alebo vyhodiť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Od mŕtvych zvierat cez fekálie až po ťažké kovy. Prívalová voda nám môže do záhrady priniesť čokoľvek. Je preto dôležité porozmýšľať, či úrodu zjesť alebo vyhodiť.

Zasadíme, s láskou sa staráme a netrpezlivo čakáme, kým nám zelenina dozreje. O to viac zabolí, ak nám prívalová voda záhradu zaplaví.

„Po tom nešťastí, že príroda rozhodla o zaplavení úrody, naozaj problém pretrváva i ďalej. Tam, kde bola úroda zaplavená, je veľký predpoklad, že tieto plodiny budú aj z hľadiska hygienického problematické,“ uviedol botanik Robert Gregorek. 

Prečítajte si tiež:

Rozhoduje čas

Riziko je v takomto prípade vždy. Ak o konzumácii uvažujeme, rozhodujúce je, ako dlho voda v záhrade bola a najmä, čo všetko z okolia v nej môže byť.

„Krátkodobé zaplavenie niektorých plodín, ako sú jahody, listová zelenina a podobne, je veľký problém. Pri niektorých možno rozhodne to dlhodobejšie kontaminovanie jednak baktériami, ťažkými kovmi a čímkoľvek, čo môže unášať záplavová voda,“ povedal Gregorek. 

„V takomto prípade umytie nepomôže, lebo tie listové zeleniny, či už je to špenát, šaláty, tak veľmi rýchlo to penetrovalo do tých bunkových stien,“ uviedol Jakub Mankovecký z Ústavu záhradníctva SPU v Nitre.

„Každý človek asi v živote zažil určité komplikácie s trávením a toto je priamo pozvánka na podobný problém,“ zdôraznil Gregorek. 

Pani Tomková je len jedna z mnohých, ktorí svoju úrodu pravdepodobne neochutnajú, no aj v tom zlom vidí niečo dobré. „Ešte sa horšie veci stávajú. Chvalabohu, dom nemáme zatopený, takže toto je hlavné,“ dodala Tatiana Tomková.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti