Päť rokov Zuzany Čaputovej: Odborníci hodnotia jej najsilnejšie aj najslabšie momenty

Zuzana Čaputová na začiatku a na konci svojho mandátu.
Zuzana Čaputová na začiatku a na konci svojho mandátu. Zdroj: TASR/TVNOVINY.sk

Vymenovala piatich premiérov aj úradnícku vládu. Krajinu sprevádzala v časoch, keď sa jedna kríza striedala s druhou. Zuzana Čaputová končí na poste prezidentky. Hoci sa odborníci zhodujú, že úrad zastávala dôstojne, je vidieť, že nemala politické skúsenosti a má toho „plné zuby“.

Prezidentke Zuzane Čaputovej sa skončil päťročný mandát a v Prezidentskom paláci ju vystrieda Peter Pellegrini. Oficiálne sa stane šiestym prezidentom Slovenskej republiky po inaugurácii v sobotu 15. júna.

Čaputovej „päťročnica“ bola sprevádzaná dramatickými momentmi aj politickou nestabilitou. Vymenovala až päť premiérov vrátane úradníckej vlády, čo sa stalo v histórii Slovenska prvýkrát.

Počas posledných piatich rokov sme zažili pandémiu, vypuknutie vojny na Ukrajine, pád vlády aj parlamentné voľby v extrémne vypätej atmosfére. Politológovia vybrali najdôležitejšie momenty úradovania Zuzany Čaputovej a zhodnotili jej výkon na čele krajiny.

Dôstojnosť, šarm a noblesa

Tomáš Jahelka z Katedry politológie Trnavskej univerzity hovorí, že Zuzana Čaputová zvládla výkon prezidentky dôstojne a v porovnaní s predchodcami najlepšie zastupovala tento post.

Politológ z Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Alexander Onufrák zasa vyzdvihuje sľub, ktorý Čaputová dala, keď sa ujala funkcie. V inauguračnom prejave vytýčila, že ponúka rozum, srdce i ruky. Neprišla vládnuť, ale slúžiť občanom.

Podľa politológa presne toto počas piatich rokov ponúkla. „Bola dôstojným reprezentantom štátu, na čele ktorého stála počas stretnutí s najvplyvnejšími ľuďmi tejto planéty, ale rovnako aj počas stretnutí s bežnými ľuďmi na ulici či v prírode. Do slovenskej politiky vniesla šarm i noblesu,“ konštatuje Onufrák.

Najsilnejšie stránky: Zahranično-politická orientácia a prirodzená ľudskosť

Podľa Jahelku bola Čaputovej najsilnejšia stránka jasná zahranično-politická orientácia v prospech a v záujme Slovenska.

„To sa potvrdilo aj v súvislosti s vojnou proti Ukrajine. Žiaľ, jej odchodom z postu prezidentky prichádzame o posledného reprezentanta výkonnej moci konajúceho v oblasti zahraničnej politiky v prospech a v záujme Slovenskej republiky,“ konštatuje Jahelka.

Zuzana Čaputová počas návštevy Ukrajiny v 31. mája 2022.
Zuzana Čaputová počas návštevy Ukrajiny v 31. mája 2022. Zdroj: TASR - Kancelária prezidenta SR

Onufrák zasa za najsilnejšiu vlastnosť považuje ľudskosť, ktorá sa už podľa neho „nenosí“.

„Oslovenie, podanie ruky, pohladenie, pekné slovo, povzbudenie, ale aj súcit či zdieľanie každodenných radostí i starostí každému dobre padne a o to viac, ak na tej druhej strane stojí hlava štátu. Zuzana Čaputová sa ľudskosti nemusela učiť ako iní politici, ona to proste mala v sebe. Je to súčasť jej DNA,“ dodáva Onufrák.

Odchádzajúca prezidentka nerokovala len s politikmi a svetovými lídrami. Bežne chodila aj medzi ľudí a na znak úcty sa stretávala aj s ľuďmi v ťažkých životných situáciách.

Napríklad známa je emotívna chvíľa, keď sa stretla s majiteľom baru Tepláreň, pred ktorým strelec zavraždil dvoch mladých ľudí. Spontánne Romana Samotného so slzami objala.

Za pápežom Františkom zasa vzala aj matky troch dievčat, ktoré zahynuli pod kolesami autobusu v Spišskom Podhradí.

Zuzana Čaputová prišla položiť kyticu a zapáliť sviečku na miesto činu po streľbe na Zámockej ulici.
Zuzana Čaputová prišla položiť kyticu a zapáliť sviečku na miesto činu po streľbe na Zámockej ulici. Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Nezvládla komunikáciu počas koronakrízy

Ako najslabší moment vybral Jahelka výrok, že nerozumie krajine, v ktorej žije. Tento výrok povedala koncom roka 2021, keď sme boli na vrchole pandémie COVID-u, zdravotníci nevládali a na ochorenie zomieralo veľké množstvo ľudí.

Čaputová navštívila oddelenie intenzívnej medicíny Univerzitnej nemocnice v Bratislave a mala na jej pomery veľmi emotívny prejav. „Keď som sa rozprávala so zdravotníckym personálom, ktorý napriek obrovskej snahe čelí vyhrážkam a nenávisti, mám pocit, že žijem v krajine, ktorej nerozumiem,“ vyhlásila.

Podľa Jahelku to bol dôkaz, že Čaputová nemá skúsenosti ako politička a príliš sa pri svojich krokoch, vyjadreniach či rozhodnutiach spoliehala len na svojich poradcov.

„V tomto kontexte pôsobila Zuzana Čaputová viackrát ako politička Progresívneho Slovenska, nie ako prezidentka odosobnená od konania a názorov politických strán,“ konštatuje Jahelka.

S tým súvisí podľa neho aj to, v akom stave Čaputová palác opúšťa. 

„Odchádza po prvom volebnom období evidentne v stave, že má toho plné zuby. To však nepôsobí dobre a z toho vyplýva, že je vhodnejšie, aby post prezidenta zastával človek s predchádzajúcimi skúsenosťami v politike,“ myslí si Jahelka.

Na snímke vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová a vľavo minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas návštevy Nemocnice Ružinov v 2021.
Na snímke vpravo prezidentka SR Zuzana Čaputová a vľavo minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský počas návštevy Nemocnice Ružinov v 2021. Zdroj: TASR - Martin Baumann

Podľa Onufráka mohla zasa lepšie zvládať útoky politikov na ňu, jej rodinu alebo prezidentský úrad a byť razantnejšia.

„Vzhľadom na ľudskosť pani prezidentky asi ani nebolo možné čakať ráznejšiu reakciu z jej strany. Pevne verím, že jedného dňa aj tí kritici, ktorí pani prezidentku akýmkoľvek spôsobom počas výkonu jej prezidentskej funkcie osočili, nájdu v sebe kúsok slušnosti a ospravedlnia sa jej,“ konštatuje politológ.

Hlavná úloha: Spájať spoločnosť

Čaputová už vo svojom inauguračnom príhovore spomínala rozdelenú spoločnosť a za cieľ si dala spájať ju. Podľa politológa Jahelku sa jej to však nepodarilo.

„Prezident nie je ľudový zabávač, ako to v minulosti u nás viackrát bývalo, ale prezident je politik. Z tohto dôvodu bude mať vždy oponentov a budú existovať ľudia, ktorí s ním nesúhlasia. Dôležité však je, aké signály prezident vysiela,“ dodáva.

V tomto urobila podľa odborníka chyby. Príliš často podľa neho vytvárala dojem, že je skôr političkou Progresívneho Slovenska a nespájala podľa neho ani počas pandemickej krízy.

„Nepôsobila podporujúco a upokojujúco, ale spochybňovaním krokov vlády pôsobila vo vzťahu k verejnosti ako zneisťujúci element,“ konštatuje Jahelka.

Onufrák poukazuje na to, že kým sa politici nebudú snažiť upokojiť politickú situáciu, neupokojí ju ani prezidentka. Za pozitívne vníma spoločné stretnutie s Petrom Pellegrinim, kde sa snažili po útoku na Roberta Fica upokojiť situáciu.

Podľa Onufráka však Čaputovej záujem o náboženské, národnostné, etnické, rasové či sexuálne menšiny výrazne dopomohol k posunu vpred v ich vnímaní.

Zuzana Čaputová vymenovala vládu SR, ktorú povedie Robert Fico v Prezidentskom paláci 25. októbra 2023.
Zuzana Čaputová vymenovala vládu SR, ktorú povedie Robert Fico v Prezidentskom paláci 25. októbra 2023. Zdroj: TASR - Martin Baumann

Prvá žena

Čaputová sa do histórie zapíše aj ako prvá žena na poste prezidentky Slovenskej republiky a podľa Onufráka je pre budúce generácie pozitívny vzor.

Jahelka dodáva, že žena na čele krajiny je dôkazom, že sme súčasťou civilizovaného sveta.

„Žena prezidentka, ktorá navyše zastávala svoj post dôstojnejšie ako všetci jej predchodcovia, je veľmi dobrým signálom pre slovenskú spoločnosť a pre tvorbu plne emancipovanej spoločnosti,“ hovorí Jahelka.

Podľa Jahelku si história bude Čaputovú pamätať ako sympatickú prezidentku bez výrazných negatív, no zároveň ako človeka, ktorý rovnako ako Andrej Kiska zistila, že funkciu prezidenta vykonávať nechce.

„Pre väčšinu občanov Slovenskej republiky zostane v pamäti ako silná a aktívna žena - bojovníčka za spravodlivosť, čestnosť a právny štát, ktorá sa vždy postavila na stranu slabších. Ako ženu, ktorá dokázala nielenže konkurovať mužom v ich politickom svete, ale v mnohých rovinách ich dokázala vysoko prevýšiť,“ myslí si politológ Onufrák.

Televízia Markíza pripravuje už od 11.00 h mimoriadnu reláciu k inaugurácii Petra Pellegriniho. Pozrite sa, čo všetko uvidia diváci:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti