Odborníci preskúmali gudrónové jamy pri Predajnej. Ako naložia s nebezpečným odpadom, rozhodne ministerstvo

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na prácu v rafinérii a na pekný život v Nemeckej zostali len spomienky. Toxický odpad je tu uskladnený už celé desaťročia, s jazerami nebezpečných látok si doteraz nikto neporadil.

Keď sa povie jazero, každému hneď napadne kus krásnej prírody, priezračná voda a možno relax. Jazerá, ktoré vám teraz ukážeme, však v sebe skrývajú veľké nebezpečenstvo.

Gudrónové jamy pri obci Predajná sú jednou z mnohých envirozáťaží, ktoré spôsobil človek a príroda si s tým zatiaľ nedokázala poradiť. Neďaleko jazier s toxickým odpadom z niekdajšej rafinérie žijú ľudia. Chodia do práce, deti do školy a ako vravia - na jazerá si už zvykli a ani nedúfajú, že raz tam tieto jamy nebudú.

Prečítajte si tiež:

​Gudrónové jamy pri Predajnej vznikli ešte v roku 1964. Sú pozostatkom spracovania ropy v niekdajšom podniku Petrochema Dubová v Nemeckej. Toxický odpad je tu uskladnený už celé desaťročia, s jazerami nebezpečných látok si doteraz nikto neporadil.

Gudrón je vlastne odpad, ktorý vznikol pri spracovaní ropy. Na jej čistenie sa používala kyselina sírová a tá tvorí s rôznymi prímesami základ obsahu týchto jám.

Starosta obce Nemecká upozorňuje, že ďalšie nebezpečné odkaliská sa nachádzajú v areáli len pár desiatok metrov od ľudských obydlí. Obáva sa, že dôjde k roztrhnutiu hrádze a toxická voda kontaminuje spodné vody.

Viac sa dozviete z 1. časti reportáže v priloženom videu vyššie.

​Čo zistili geológovia?

Na stole je celkom čerstvý a dlhoočakávaný geologický prieskum, ktorý vykonali priamo v gudrónových jamách. Odborníci tam pracovali vyše roka, urobili vrty do hĺbky niekoľko sto metrov.

Čo ukázali laboratórne testy? Majú sa ľudia okolia báť? Miestni si zaspomínali aj na obdobie, keď priemysel, ktorý má nebezpečný odpad na svedomí, ešte fungoval, keď to v blízkosti niekdajšej chemickej fabriky ešte žilo a pracovala tu asi tisícka ľudí.

Na prácu v rafinérii a na pekný život v Nemeckej zostali len spomienky. Podnik po privatizácii zmenil niekoľkokrát názov aj majiteľa. Čo sa však nezmenilo, je pozostatok v podobe obrovskej environmentálnej záťaže.

Gudrónové jamy si bola pozrieť aj slovenská prezidentka či minister životného prostredia. Nedávno sa k jamám vybrali geológovia, aby preskúmali, čo všetko jazerá obsahujú a ako je zasiahnuté ich okolie. 

Zistili, že podzemné vody v tesnej blízkosti gudrónových jám sú kontaminované. V prameni a v potoku už však znečistenie nezaznamenali.

Viac sa dozviete z 2. časti reportáže v priloženom videu:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Reflex

Dôležité udalosti