Po výdatných dažďoch sa objavili prvé tohtoročné huby. Všetky však nie sú jedlé a dajú sa ľahko pomýliť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Po posledných výdatných dažďoch sa lesy sparili a objavili sa prvé tohtoročné huby. Nie všetky však sú jedlé a mnohé sa dajú ľahko pomýliť. Do hory sme sa vybrali na Liptove aj na Požitaví.

Piatok, sedem hodín ráno, vonku okolo 12 stupňov. Do lesa ideme s Ľudmilou zo Skýcova, ktorá horu pozná najlepšie. Na hríby chodila už ako dieťa. A vydržala dodnes.

„Jeden deň dobre, niekedy nájdem plný košík, aj za dva, niekedy nič,“ povedala hubárka Ľudmila Černáková. 

Po asi hodine prišli vo vlhkom lese prvé hubárske úlovky. A to najmä na miestach kúsok od chodníkov, kde svietilo slnko.

Na hríby v blízkosti pohoria Tribeč však nemôžete ísť všade. Niekde platí zákaz vstupu do lesa pre africký mor ošípaných a hrozí vám pokuta.

„Porušenie uvedeného zákazu vstupu sa považuje za priestupok na úseku lesného hospodárstva a je zaň možné uložiť pokutu do výšky 3320 eur,“ povedala Viktória Borloková, hovorkyňa krajskej polície v Nitre.

A tu je prognóza skúsenej hubárky na najbližšie dni. „Namoknuté je dosť, podhubia je veľa, takže hríby budú dlho rásť,“ povedala hubárka. 

Prečítajte si tiež:

Možná zámena

Na Liptove, v lesoch pri Ružomberku, sa dajú zbierať huby rôzneho druhu. Mnohé sa dajú pomýliť aj s jedovatými. 

„Prašnica už je v štádiu, keď je nepoužiteľná. To vnútro musí byť úplne bielučké, vtedy je to veľmi chutná huba,“ povedala Kristína Urbanová, mykologička na dôchodku.

Veľmi chutná huba, ale ľahko zameniteľná s muchotrávkou tigrovanou, je muchotrávka červenkastá. Tá má však iný prstenec.

Modrák si môžeme pomýliť s jedovatým hríbom satanským. A mohli by sme pokračovať. Rozpoznávacie znaky sú však vždy rôzne, a tak asi jediná spoľahlivá rada, ako sa neotráviť, je nakoniec tá najjednoduchšia.

„To, čo nepoznám a neviem o tom nič, tak buď sa niekoho opýtam, alebo to jednoducho neberiem,“ povedala Kristína Urbanová. 

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti