Transfúzna služba vyzýva nových darcov. Zásoby dvoch krvných skupín sú takmer vyčerpané

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Darovať krv môže každý, kto má 18 až 60 rokov, minimálne 50 kilogramov a spĺňa základné zdravotné požiadavky. Práve letné mesiace sú obdobím, kedy je krv potrebná najviac.

Jeden odber môže zachrániť až tri ľudské životy. Štrnásty jún je Svetovým dňom darcov krvi. Počas dňa otvorených dverí prišli do odberných centier tisícky ľudí. Transfúzna služba však vyzýva aj nových darcov. Zásoby dvoch krvných skupín sú takmer vyčerpané.

Niektorí prišli prvýkrát, iní darujú krv pravidelne. Odberné centrá sa plnili už do rána. Potrebné sú všetky krvné skupiny. Pri niektorých sa však už míňajú zásoby.

„Evidujeme hraničný stav zásob krvi pri krvných skupinách A RH negatív a B RH negatív. Aj napriek tomu nemocničné zariadenia fungujú plynulo na základe ich objednávok,“ priblížila hovorkyňa Národnej transfúznej služby Martina Frigová.

Darovať krv môže každý, kto má 18 až 60 rokov, minimálne 50 kilogramov a spĺňa základné zdravotné požiadavky.

Práve letné mesiace sú obdobím, kedy je krv potrebná najviac. Národná transfúzna služba vyzýva ľudí, aby ju prišli darovať ešte pred dovolenkami. Po návrate z niektorých destinácií totiž na určitý čas nie sú vhodnými darcami. Od 28 dní do 6 mesiacov, závisí od destinácie, ktorú navštívia.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti