Ako hlava štátu končí, no mnohé výhody a titul jej zostávajú. Prezidentka má nárok na doživotnú rentu i ochranku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zuzana Čaputová síce končí ako hlava štátu, no mnohé výhody jej zostávajú. Nárok má aj na slušný prezidentský dôchodok. Na čo všetko má odchádzajúci prezident nárok?

Zuzana Čaputová avizovala, že chce po odchode z paláca pôsobiť v akademickej sfére, no pracovať by už nikdy nemusela.

Exprezidentom prináleží podľa zákona doživotná renta vo výške platu poslanca. Ten je trojnásobkom priemernej mzdy zamestnanca. A teda Zuzana Čaputová bude, tak ako aj ďalší exprezidenti, aktuálne mesačne dostávať vyše 4200 eur.

Prečítajte si tiež:

Ochranka aj šofér

Prezidentovi po skončení mandátu zostáva aj ochranka a nebude už musieť šoférovať. Úrad pre ochranu ústavných činiteľov jej poskytne auto aj so šoférom. Exprezidenti však môžu túto možnosť odmietnuť, ak podpíšu reverz.

V neposlednom rade prezidentke zostáva aj titul. Podľa diplomatického protokolu oslovenie prezidentka nezaniká skončením jej mandátu. Má naň nárok doživotne.

Ak teda Zuzanu Čaputovú stretnete na ulici, mali by ste ju osloviť pani prezidentka. Rovnako bývalým hlavám štátu ostáva aj vysoké protokolárne postavenie.

V sobotu (15. 6.) o 11. 00 h odštartuje na obrazovkách najsledovanejšej slovenskej televízie mimoriadna relácia priamy prenos slávnostnej inaugurácie novej hlavy štátu. Moderovať ju budú Ivana Zuzelková a Dominik Matulaj. V špeciálnom externom štúdiu v centre Bratislavy privítajú zaujímavých hostí:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti