Prečo Slovensko zaostáva: Len päť veterných turbín oproti tisíckam v Rakúsku

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na Slovensku síce nie je tak veterno ako v prímorských krajinách, napriek tomu má na využívanie vetra potenciál. Energia z veterných elektrární je lacná a ekologická. Oproti iným európskym krajinám však vo výstavbe turbín a veterných parkov výrazne zaostávame.

V Rakúsku tisícpäťsto, u nás iba päť. V porovnaní s našimi susedmi je veterných turbín na Slovensku žalostne málo.

Ján Lacko zo slovenskej asociácie udržateľnej energetiky informuje, že za posledných 20 rokov sa na Slovensku nepostavila žiadna veterná elektráreň. „Tých dôvodov je samozrejme viacej. Tým najzásadnejším je politická podpora na pridávanie takýchto zdrojov na výrobu elektrickej energie do energetického mixu Slovenska.“

Veterný park

Ján Čerešník, starosta obce Cerová, v ktorej sa nachádza veterný park, hovorí, že názory na výstavbu štyroch turbín sa líšili, ale nakoniec si všetci na ne zvykli. „Tento veterný park bol projektovaný a vytvorený na to, aby „utiahol“ zhruba 1500 domácností. Ušetrí približne tritisíc ton CO2 ročne. Mení ale výrazne ráz krajiny a meteosenzitívni ľudia môžu pociťovať nejaké vibrácie.“ Dodáva, že turistický ruch vďaka veternému parku enormne narástol.

Piata veterná turbína sa nachádza na Myjave nad obcou Vrbovce. O nej však starosta obce nehovorí nadšene. „Je pre nás zanedbateľná. A určite vizuálny smog je pre nás väčším negatívom ako finančný zisk. Taktiež obec Vrbovce je súčasťou chránenej krajinnej oblasti Biele Karpaty. A výstavba veterných zariadení je v rozpore so záujmami ochrany prírody.“

Budúcnosť zelenej energie

Ján Lacko verí, že na Slovensku sa konečne „rozfúka“ a roztočia sa nielen veľké veterné turbíny, ale aj malé rezidenčné veterné elektrárne. „Neprodukujú žiadne emisie, keďže nespaľujú žiadne palivo, ale využívajú obnoviteľné zdroje. Sú to zelené, bez emisné zdroje výroby elektrickej energie. Takýmto prístupom budujeme udržateľnú budúcnosť aj pre ďalšie generácie,“ zdôrazňuje dôležitosť veterných turbín a elektrární.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Reflex

Dôležité udalosti