Množstvo demisií a päť rôznych premiérov. Zuzana Čaputová ako hlava štátu zažila mimoriadne turbulentné obdobia

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nespočetné množstvo demisií od ministrov a päť rôznych premiérov. Aj toto zažila Zuzana Čaputová počas zrejme politicky najviac turbulentného obdobia v novodobých dejinách Slovenska. COVID-19 či náhla vojna ovplyvnili jej mandát. Prezidentský palác bol dejiskom kľúčových stretnutí a verejných vystúpení. Pozrite sa na to, ako si ich história zapamätá. 

Zuzana Čaputová sa stala prvou prezidentkou Slovenskej republiky a tiež najmladšou hlavou štátu. V dobe, keď sa ocitla na poste prezidentky, bola zlomová. Na povrch vychádzali rôzne kauzy o korumpovaných sudcoch, vládnych nominantoch či bývalom generálnom prokurátorovi. 

Prečítajte si tiež:

COVID-19 a spory v koalícii

Následne prišli parlamentné voľby, ktoré obrátili politický smer. Už počas výmeny moci sa však zároveň rozbiehala jedna z najväčších kríz novodobej histórie v podobe pandémie ochorenia COVID-19. 

Druhá vlna pandémie preverila vládnu súdržnosť. Premiér vtedy pretláčal celoplošné testovanie. Konflikty vo vláde pribúdali, rovnako aj počty chorých a mŕtvych.  

V decembri 2020, keď k nám prišli vakcíny, bola prezidentka Zuzana Čaputová medzi prvými očkovanými. 

V tomto čase bola spoločnosť vybičovaná neprehľadnými opatreniami i politickými hádkami. Navyše, väčšina opozície očkovanie aktívne odmietala a tiež organizovala protesty. Ďalším klincom do rakvy koalície bola vakcína Sputnik. 

Prezidentke začali chodiť demisie ministrov, následne prišlo aj na rekonštrukciu celej vlády. 

Prečítajte si tiež:

Vojna v polícii aj na Ukrajine

Čoskoro nastal ďalší sporný moment, známy tiež ako vojna v polícii. Prezidentka sa postavila na stranu vyšetrovateľov, ktorí riešili korupčné kauzy. 

Medzičasom odznela posledná vlna ochorenia COVID-19. Sotva sa skončí, Rusko útočí na Ukrajinu, a tak pandémiu strieda vojna a utečenecká vlna.

A následne ďalšia vládna kríza. SaS sa rozhodlo opustiť vládny kabinet a Slovensko malo menšinovú vládu. Parlament vyslovil vláde nedôveru a Slovensko čakali predčasné parlamentné voľby. 

Prezidentka v patovej situácii siahla po krajnom riešení - vymenovaní vlády odborníkov. 

Okrem všetkých týchto kríz prezidentka čelila aj mnohým politickým útokom a kritike. A to nielen od opozície, ale aj od najsilnejšej koaličnej strany. Terčom sa stala aj jej rodina. 

Prezidentka sa rozhodla opätovne sa o mandát hlavy štátu už neuchádzať. ​

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti