Čísla sú alarmujúce: Humana dáva oblečeniu druhú šancu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Na Slovensku sa každých 10 minút vyhodí neuveriteľných 460 kilogramov textilu. Do popredia sa dostáva upcyklácia, ktorá dáva oblečeniu druhú šancu.

Textilný priemysel je tretím najväčším znečisťovateľom na svete, hneď po rope a potravinárstve. Najväčšia skládka textilného odpadu vznikla v púšti Atacama a je viditeľná aj z vesmíru. Veľké množstvo textilu končí na týchto skládkach po celom svete, výnimkou nie sme ani my. Na Slovensku sa každých 10 minút vyhodí 460 kilogramov textilu.

Tomuto problému sa už roky venuje občianske združenie Humana, ktoré nepotrebnému oblečeniu dáva druhú šancu. Pomocou známych zberných kontajnerov oblečenie zbiera a hľadá mu nové využitie. V kontajneroch však nenachádzajú len šatstvo, ale aj veci, ktoré ich častokrát prekvapia.

Prečítajte si tiež:

Upcyklácia je novým trendom

Okrem občianskeho združenia Humana sa opätovnému použitiu materiálov venuje aj združenie Ši a nechaj šiť. Ich činnosť sa zameriava na upcykláciu, čo je výroba predmetov dennej potreby, na ktorú používajú odpadové materiály. Jedným z produktov sú napríklad praktické ľadvinky, ktoré šijú z kože, ktorá bola pôvodne použitá v autách.

Materiál na ich výrobu získavajú aj od štedrých darcov. Na výrobu spomínaných ľadviniek získali darom až tonu kože. Združenie Ši a nechaj šiť pomáha nielen planéte, ale navyše do práce zapája aj ľudí so špeciálnymi potrebami.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zelený týždeň

Dôležité udalosti