Vražda dôchodcu v Devínskej Novej Vsi: Na mieste činu bol okrem obete a strelca aj ďalší muž

Dôchodca Gejza Kern.
Zdroj: TV Markíza

Jeho úloha je stále nejasná.

Prípad vraždy dôchodcu v Devínskej Novej Vsi vyvoláva množstvo otázok. Strelec síce nepopiera, že guľky vypálil, ale tvrdí, že sa len bránil. Navyše, okrem neho a obete bol na mieste činu ďalší muž, ktorého úloha je stále nejasná. Bola to nutná obrana alebo vražda?

Na chodbe bola podľa strelca tma a niekto ho napadol tak, že mu hodil na hlavu bundu a sotil ho na zem. No a streľbou sa vraj len bránil. Súdny znalec dnes na pojednávaní opisoval, ako sa tragédia s najväčšou pravdepodobnosťou stala - zistil to zo zranení nebohého a strelca.

„Táto poloha by sa dala opísať ako poloha tvárou v tvár. Obžalovaný buď sedel alebo ležal na chrbte na schodoch a poškodený leží na ňom alebo je jeho telo nad telom obžalovaného," vysvetlil súdny lekár a znalec Peter Kováč.

Ďalej potvrdil, že na tele obete nenašli žiadne stopy zápasu alebo sebaobrany, aj keď škrabance na rukách mal. Aj strieľajúci dôchodca mal niekoľko modrín. „Tomu zodpovedajú aj zranenia, ktoré mal a celé dokazovanie zatiaľ smeruje len k tomu, že potvrdzuje to, čo vypovedá môj klient, teda, že bol napadnutý pravdepodobne alebo tam došlo k nejakému konfliktu," povedal obhajca obžalovaného Alexander Filo.

Podľa vyjadrenia bratislavského krajského prokurátora Michala Šúreka sám obžalovaný preukázal, že má naštudovaný spisový materiál a pridržiava sa jednotlivých vykonaných dôkazov tak, aby sa od nich neodchýlil. „Bude na súde, aby vyhodnotil vierohodnosť jeho tvrdení," konštatoval.

Na mieste činu mal byť ale aj ďalší muž, ich spoločný kamarát, s ktorým popíjali. Muž má takmer 90 rokov a tvrdí, že počas streľby v paneláku nebol, lebo šiel von na toaletu. Faktom ale je, že experti mu na oblečení našli povýstrelové splodiny. Teda buď bol blízko pri strelcovi, keď strieľal alebo tam prišiel bezprostredne po tom.

„To je fakt, s ktorým sa musíme vyrovnať všetci. Pretože ak tvrdí, že tam nebol, mohol si kľudne zvoliť inú obranu, ale prinútiť ho svedčiť niekde, kde človek nechce svedčiť, to je na občianskej zodpovednosti každého občana," tvrdí Filo.

Šúrek je presvedčený, že týmto pádom je tu možnosť a priestor na skúmanie jeho výpovede. Tretieho muža poučili o možnosti, že ho môžu stíhať za krivú výpoveď. Na otázku, či bude v tejto veci nejako proti nemu konať sa nateraz prokurátor nechcel vyjadriť. „Počkáme na rozsudok a následne sa tým budeme určite zaoberať," dodal.

Pojednávanie bude pokračovať aj v decembri, majú prísť vypovedať ešte dvaja znalci, no a potom chcú už pristúpiť k záverečným rečiam a vyhlásiť rozsudok.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.