Prezident Peter Pellegrini: Slovensko potrebuje liek. Je to pokoj

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Peter Pellegrini chce byť prezidentom všetkých. Vyhlásil, že ešte nikdy doteraz nebol tento sľub taký dôležitý.

Prezident Peter Pellegrini predniesol svoj inauguračný prejav.

„Táto výnimočná chvíľa nie je o mne. Prezident je živým človekom, s chybami aj s nedokonalosťami, ale aj symbolom krajiny, ľudí, a je neoddeliteľnou súčasťou slovenskej demokratickej a ústavnej výbavy,“ povedal nový prezident.

Podotkol, že je jeho osobné pohnutie hlboko premknuté obrovskou zodpovednosťou, ktorú práve prebral.

Prečítajte si tiež:

Chce byť prezidentom všetkých 

Hlboko si váži dôveru voličov, vďaka ktorým sa stal prezidentom. „Verím, že ich nesklamem,“ povedal.

Prihovoril sa však aj tým, ktorí v prezidentských voľbách volili niekoho iného. Verí, že jeho výkon vo funkcii bude hodný aj ich rešpektu.

Vyhlásil, že chce byť prezidentom všetkých. Podotkol, že je obvyklé, že prezidenti svoj mandát začínajú s takýmto sľubom. „Ešte nikdy doteraz však nebol taký dôležitý. Žijeme v ťažkých časoch. Rúcajú sa istoty a mnohí majú pocit, že svet sa im prevrátil naruby,“ uviedol prezident Peter Pellegrini.

Pellegrini zároveň apeluje aj na rešpektovanie výsledku volieb, pretože to je základom demokratického zriadenia a nevyhnutným predpokladom na to, aby sa politické spory riešili vo volebných miestnostiach a nie so zbraňami na námestiach.

Musíme sa spájať 

Niekoľko rokov podľa vlastných slov Pellegrini upozorňuje na to, že Slovensko je rozdelené vysokým mentálnym múrom, spoza ktorého na seba pokrikujú dve oddelené skupiny spoločnosti.

„Dnes je tento múr už aj pokropený krvou. A ak k nej už nikdy nemá pribudnúť ďalšia, musíme ten múr spoločne zbúrať," skonštatoval.

Naše spájanie musí byť za niečo, a nie proti niečomu alebo niekomu, vyhlásil. „Môžeme sa pokúsiť nájsť ešte silnejší tmeľ, a to spoločné hodnoty, ktoré nám dajú kompas vo chvíľach, keď na chvíľu stratíme smer,“ povedal.

Je vecou celospoločenskej diskusie, ktoré hodnoty sa rozhodneme rozvíjať, uviedol. Sám však hovoril o slušnosti, rešpekte, slobode, vzájomnej úcte a solidarite. Povedal, že uňho je na prvom mieste štát, národ, rodina a človek.

Prečítajte si tiež:

Slovensko potrebuje liek

Ľudia by podľa neho nemali podľahnúť klamnému názoru, že z politiky sa musí vytratiť spor. Ten tam prirodzene patrí, pretože politika má byť miestom výmeny názorov a aj súbojov o svoje idey a hodnoty.

Tento súboj však musí mať svoje pravidlá. Politika však nemôže byť dôvodom hádok rodín, priateľov či kolegov, uviedol.

Prezident si myslí, že v súdržnosti sa lepšie zvládajú všetky ťažké výzvy a história Slovenska ukazuje, že sa to dá.

Vzájomné porozumenie a zmierenie považuje hlava štátu za nevyhnutný predpoklad na to, aby do životov ľudí vrátili chýbajúce istoty a znovu dali ich svetu pevné základy.

„Slovensko potrebuje liek. Je to pokoj,“ uviedol Pellegrini s tým, že sa bude snažiť tento liek sám ponúkať.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti