Ako variť bez zvyškov? Ambasádorka Jamieho Olivera prezradila viac

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Aneta Vaculíková, lektorka kreatívneho vzdelávania o jedle, sa už 11 rokov venuje téme ekologického prístupu v stravovaní a varení. V rámci Zeleného týždňa v Teleráne porozprávala o tom, ako variť lokálne a bez zvyškov.

Podstatou Zero waste kuchyne je variť tak, aby sa využilo v kuchyni všetko, čo máme k dispozícii. Základným bodom je však plánovanie. Ak chcete mať bezodpadovú domácnosť, začnite dopredu rozmýšľať nad tým, čo idete variť.

Mnoho odpadu sa tvorí práve vyhadzovaním potravín, ktoré boli zle uskladnené. K tomu prispieva aj to, keď sa na potraviny zabudne a nevyužijú sa. Zbytočne sa potom pokazia.

Prečítajte si tiež:

Vyhodíme stovky kilogramov ročne

Problém s vyhadzovaním potravín sa netýka len Slovákov. V krajinách Európskej únie sa ročne vyhodí až 59 miliónov ton jedla. Tým, aké to má ekonomické vplyvy a ako to ovplyvňuje životné prostredie sa zaoberá aj občianske združenie Free Food.

„Slovák alebo Slovenska za rok vyhodí približne 105 kilogramov odpadu. V rámci domácností sa pohybujeme okolo 65 kilogramov odpadu na osobu za rok. Priemerná slovenská domácnosť vyhodí okolo 170 kilogramov jedla,“ uviedla Zuzana Madajová, koordinátorka Free Food.

Podľa nej máme najväčší problém s ovocím, zeleninou. Potom nasleduje varené jedlo, mliečne výrobky, chlieb a pečivo. Približne jedna tretina z toho odpadu sú dobré jedlé časti, ktoré tam skončiť vôbec nemuseli.  

Pozrite si reportáž: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Zelený týždeň

Dôležité udalosti