Ak vám nezaberú antibiotiká, môže vám pomôcť bakterioterapia

Ilustračná snímka.
Zdroj: Orawan Pattarawimonchai/shutterstock.com

Podľa odborníkov je ideálna pre pacientov, ktorí trpia častými zápalmi prínosových dutín.

Lekári tvrdia, že jeseň už nemusí byť obdobím opakovanej nádchy a kašľa. Napomôcť má tomu nová liečebná metóda bakterioterapia.

Na sliznici v horných dýchacích cestách žijú tisíce baktérií, niektoré z nich môžu spôsobiť problémy. Ak sú v jesennom období v prevahe, hrozia nám zápalové ochorenia. Postihnúť môžu sliznicu nosa, mandlí a spôsobiť tak tiež zápal stredného ucha.

Pokiaľ je infekcia bakteriálna, lekár nám v mnohých prípadoch nasadí antibiotickú liečbu. Ak nezaberá, prichádza na rad bakterioterapia. „Je to v skratke terapia, ktorou do nášho organizmu na cieľové sliznice, v našom prípade sliznice nosa a nosohltana, sa snažíme dostať prospešné mikróby, aby tam žili a blokovali miesto pre zlé baktérie. Čím obmedzujú ich výskyt, tým znižujú počet týchto baktérií a je tak nižšie riziko rozvoja bakteriálnych infekcií," vysvetlil ORL špecialista Ján Soják.

Neslúži však len ako prevencia. Podľa lekára pokiaľ už k infekcii dôjde, tak spravidla sa zníži intenzita zápalu, takže priebeh ochorenia je potom miernejší. Táto liečba je v zahraničí bežná. Podľa odborníkov je ideálna pre pacientov, ktorí trpia častými zápalmi prínosových dutín. Pomôcť môže napr. nosové probiotikum.

Tému spracovala reportérka Silvia Juříková.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti