Môžu získať tisíce eur. Maturanti majú ešte dva týždne na podanie žiadosti o štipendium

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kým skončia bakalára, môžu získať 16 500 eur. Maturanti majú ešte dva týždne na podanie žiadosti o štipendium z Plánu obnovy.

Ministerstvo školstva chce takto udržať šikovných študentov na Slovensku a zlákať ich na odbor, v ktorom chýbajú zamestnanci. Problém je, že kým mladí budú mať isté peniaze na tri roky, štát nemá žiadnu istotu že zostanú v odbore aj pracovať.

Nikita je čerstvý maturant. Po strednej škole má pred sebou nové plány. Pracovať cez leto, oddychovať a potom nastúpiť na vysokú školu.

Na jednu univerzitu ho prijali. Vybral si moderné technológie v stavebníctve. Ťahá ho to ešte k biznisu a marketingu. Tam ho prijímačky čakajú. Nikita si podal prihlášky na dve univerzity v Bratislave. Zavážila aj vidina štipendia.

Prečítajte si tiež:

​Čas do prvého júla

Ministerstvo školstva eviduje vysoký záujem podávaných žiadostí o štipendium. Aktuálne sa počet odoslaných žiadostí blíži k tisícke. Stále evidujú aj ďalšie stovky rozpracovaných žiadostí.

Ak by sa Nikitovi podarilo uspieť, počas bakalára dostane 9000 eur. Finančnú motiváciu môže získať 750 talentovaných maturantov, ďalších 420 zo sociálne znevýhodneného prostredia. Lákavá je aj prihláška na nedostatkový odbor – kto si vyberie štúdium zo zoznamu získa až 16 500 eur. Žiadosť treba podať do 1. júla.

Peniaze študentom vypláca štát cez vysoké školy. Skúsenosti s tým má aj Univerzita Komenského. Študujú tu stovky mladých, ktorí štipendium získali.
V rámci prvého ročníka schémy, čo sú dnešní druháci, poberá toto štipendium 380 študentov.

Tento rok nastúpilo už 500 prvákov, ktorí podporu získali. Od septembra to bude posledný rok štipendií z Plánu obnovy, keď skončia prví bakalári. Otázne je, či budú na slovenskej vysokej škole študovať aj ďalej.

Alebo, či sa ako absolventi zamestnajú v nedostatkovom odbore. Štát ich k ničomu nezaväzuje.

Či štipendium zafungovalo, bude jasné, keď sa projekt z Plánu obnovy skončí na budúci rok. Rezort školstva by chcel talenty podporovať aj z nových eurofondov.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Školstvo

Dôležité udalosti