Všetko, čo má ruky a nohy, má ísť do práce: Pomôcť majú aj zmeny v sociálnych dávkach

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Výraznejšie polepšiť by si mali napríklad rodiny, v ktorých sa mama či otec zamestná aspoň za minimálnu mzdu.

Kabinet Petra Pellegriniho by rád ešte znížil počty nezamestnaných, ktorých je viac ako 100-tisíc. Pomôcť tomu má vyššia minimálna mzda a najnovšie aj zmeny v sociálnych dávkach.

Premiér Peter Pellegrini sa ešte pred letom posťažoval, že sa mu nezdá, ak firmy nevedia obsadiť desaťtisíce pracovných miest zatiaľ čo na úradoch práce je stále dosť nezamestnaných. Od ministra práce Jána Richtera preto chcel, aby poupratoval v podpore aj sociálnych dávkach.

Ten si úlohu urobil a prišiel s novelou zákona o sociálnych dávkach. Tá po 10 rokoch zvyšuje základné dávky aj niektoré príspevky tým najchudobnejším o päť percent. No podľa vlády má hlavne presvedčiť pracovať.

Kto si prilepší

Výraznejšie polepšiť by si mali napríklad rodiny, v ktorých sa mama či otec zamestná aspoň za minimálnu mzdu, ktorá ide od januára hore na 520 eur. O sociálnu dávku neprídu. Vďaka zdvojnásobeniu aktivačného príspevku by mali oproti súčasnosti dostať mesačne skoro o stovku viac.

Zdroj: TV Markíza

Na druhej strane však Pellegrini sa stále nevzdáva ani myšlienky škrtania v dávkach. Sociologička Zuzana Kusá to tak jednoducho nevidí.

Nakrúcala reportérka Alexandra Danilov.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálne dávky

Dôležité udalosti