Prvé kroky prezidenta Pellegriniho. Prekvapil výberom poradcu a logom z kampane na stránke

Peter Pellegrini počas slávnostnej recepcie na Bratislavskom hrade.
Peter Pellegrini počas slávnostnej recepcie na Bratislavskom hrade. Zdroj: TASR - Jaroslav Novák

Prezident Peter Pellegrini po inaugurácii prezradil mená ľudí, ktorými sa chce v kancelárii obklopiť. V oblasti médií by mu mal radiť známy spisovateľ Jozef Banáš. Ten prezradil, že takáto ponuka sa neodmieta. Povedal aj, akým médiám by mal prezident dávať rozhovory.

Peter Pellegrini v exkluzívnom rozhovore pre TV Markíza prezradil prvé mená svojich poradcov. Pre zahraničné otázky by to mal byť Ján Kubiš, v oblasti ústavného práva mu bude radiť Miroslav Slašťan a pre oblasť kultúra a médiá by si želal za poradcu spisovateľa Jozefa Banáša. 

Pellegrini stihol ešte aj vynoviť oficiálnu stránku úradu. Namiesto prezidentskej štandardy bolo na hlavnej stránke zobrazené logo Petra Pellegriniho s jeho iniciálkami. 

Prezident absolvoval už aj summit v Bruseli. Výsledkom je, že Slovensko podporí kandidatúru končiaceho holandského premiéra Marka Rutteho na post generálneho tajomníka NATO.

Prečítajte si tiež:

Mediálny poradca, ktorý nesleduje mainstreamové médiá

Prezident si vyberá poradcov na rôzne oblasti, napríklad pre sociálnu oblasť, zahraničnú politiku, spravodlivosť, komunikáciu, vnútornú politiku či pre menšiny. 

Pellegrini si želá, aby sa do jeho tímu pridal aj Jozef Banáš. Patrí medzi najpredávanejších slovenských autorov a známy je aj kritikou mainstreamových médií. 

Bežne vystupuje v alternatívnych médiách a sám hovorí, že ho nebaví čítať mainstream. Práve v oblasti kultúry a médií má novému prezidentovi radiť. 

Tvrdí, že médiá hlavného prúdu šíria propagandu, robia politický aktivizmus a prispievajú k rozdeleniu spoločnosti. 

V súvislosti s atentátom na Roberta Fica napríklad povedal, že médiá vyvolávajú vášne a na slabšiu povahu to môže vplývať tak, že berie spravodlivosť do vlastných rúk. 

Tvrdí, že sleduje aj svetové médiá, napríklad indické, lebo tie podľa neho sú v hodnotení svetových udalostí neutrálne. 

Kritický je však aj voči koaličným politikom, ktorí sa rozhodli neodpovedať niektorým médiám a odmietajú dávať rozhovory. V relácii Na telo povedal, že je chyba, ak politici odmietajú chodiť do televíznych debát. 

Tak isto sa mu nepáčil ani výrok Ľuboša Machalu, že vo verejnoprávnej televízii by mal mať priestor aj človek, ktorý popiera, že Zem je guľatá.

Banáš pre TVNOVINY.sk povedal, že Pellegrini ho už explicitne menoval a jeho ponuku nielenže neodmietne, ale bude mu cťou a berie to ako výzvu.

Ako poradca by Pellegrinimu poradil chodiť do všetkých médií, aj hlavnoprúdových, aj alternatívnych. Vďaka tomu bude podľa Banáša môcť naplniť svoj manifest, ktorý predstavil počas inaugurácie. Medzi svoje priority si stanovil spájať spoločnosť.

Podľa Banáša je základnou úlohou hľadať pravdu a nie o nej čitateľa presviedčať. „To znamená nerobiť politický aktivizmus, ale nechať na prijímateľovi informácie, aby si názor vytvoril sám,“ konštatuje Banáš.

Priznáva, že médiá majú byť kritické a poukazovať na chyby politikov. Na druhej strane dodáva, že nemajú nahrádzať prácu opozície. 

„Tiež by som ocenil, keby novinári nehľadali len negatívne správy, keby občas napísali aj o tých poslancoch, ktorí si v tichosti zodpovedne plnia svoje úlohy a nielen o tých, ktorí v parlamente hulákajú. Mám skúsenosť zo strany poslanca aj publicistu, skúsim to využiť pre dobro veci,“ myslí si publicista.

Vie aj, v akom duchu bude Pellegrinimu radiť. „Svojho času som v nadšení povedal XIV. dalajlámovi, že musíme bojovať za mier a pravdu. Opravil ma: Vy ľudia zo Západu by ste stále bojovali. Jediné, čo potrebujete, je porozumieť si a tolerovať sa,“ dodáva Banáš.

Prečítajte si tiež:

Nie je to šťastná voľba

Marcela Belianská z Katedry žurnalistiky Univerzity Komenského vysvetľuje, že úloha poradcu pre kultúru a médiá je nesmierne dôležitá, pretože môže mať vplyv na verejnú mienku či podobu vzťahov medzi občanmi a médiami.

„Obávam sa, že poradca, ktorý otvorene odmieta štandardné médiá, je presvedčený o tom, že šíria propagandu a ktorý v minulosti navyše sám pravidelne navštevoval dezinformačné médiá, nemusí byť z hľadiska verejného prijatia práve šťastnou voľbou,“ hovorí Belianská.

Nespochybňuje, že Banáš je populárnym autorom medzi čitateľmi, no počet predaných kníh by podľa nej nemal byť rozhodujúcim faktorom pri výbere poradcu prezidenta.

„Základnou vlastnosťou poradcu pre kultúru a médiá by mala byť schopnosť nestranne a objektívne pristupovať k médiám a informačným zdrojom. Odmietnutie štandardných médií totiž môže viesť k jednostrannému pohľadu a potenciálnemu skresleniu reality,“ upozorňuje odborníčka na médiá.

Pripomína, že práve v mainstreamových médiách pracujú profesionálni novinári a novinárky, ktorí pracujú len s overenými informáciami a majú zavedený redakčný systém, čo pre dezinformačné weby neplatí.

„V časoch polarizovanej spoločnosti je nevyhnutné, aby kancelária prezidenta vrátane prezidentom vybraných poradcov prispievala k zjednoteniu a spolupráci, nie k ďalšiemu rozdeľovaniu,“ dodáva Belianská.

Prečítajte si tiež:

Kubiša si vybral dobre

Ďalším známym menom je Ján Kubiš - dlhoročný diplomat, ktorý tiež kandidoval v prezidentských voľbách. Po neúspechu v prvom kole podporil Pellegriniho. 

Pred novembrom 1989 pôsobil aj v Moskve, kde aj študoval medzinárodné vzťahy. Neskôr vystriedal viacero diplomatických postov a v roku 2007 bol Smerom nominovaný na ministra zahraničných vecí.

Politológ Radoslav Štefančík Kubiša hodnotí pozitívne. 

„Pán Kubiš je dobrá voľba. Patril k tým lepším kandidátom na prezidenta. Má za sebou bohaté skúsenosti na poli medzinárodnej diplomacie. Pán Kubiš okrem vysokých diplomatických postov zastával aj funkciu ministra zahraničných vecí, takže pán prezident si vybral skutočne dobre,“ dodáva politológ.

Pre otázky medzinárodného a ústavného práva si Pellegrini vybral menej známeho Miroslava Slašťana z Univerzity Komenského. 

Politológ Pellegriniho chváli za to, že si vybral medzi akademikmi. O jeho schopnostiach však zatiaľ nie je presvedčený.

„Pozerajúc na jeho výstupy v databázach Web of Science alebo Scopus to však až taká sláva nebude,“ konštatuje Štefančík.

Slašťan potvrdil, že s prezidentom už absolvoval pracovnú poradu. „Som poradcom najmä, ale nielen pre otázky ústavného a medzinárodného práva,“ doplnil Slašťan.

Prezidentskú kanceláriu sme oslovili s otázkou, akých ďalších poradcov si prezident vybral. „O menách poradcov bude informovať pán prezident priebežne a tieto mená budeme postupne pridávať aj na prezidentský web,“ reagoval odbor komunikácie.

Prečítajte si tiež:

Pellegriniho logo na oficiálnej stránke

Na oficiálnej stránke prezidenta už stihli meniť aj jej vzhľad. Namiesto prezidentskej štandardy, ktorá býva na hlavnej stránke, tam po inaugurácii bolo logo z kampane Petra Pellegriniho s jeho iniciálkami PP. 

Išlo o neštandardný krok, pretože doterajší prezidenti vzhľad stránky nemenili. Po vlne kritiky zhruba po dvoch dňoch na stránku znova vrátili prezidentskú štandardu, pričom tlačový odbor pre denník SME tvrdil, že logo budú využívať aj naďalej a pripravujú aj ďalšie zmeny na stránke.

Odborníčka na etiketu a protokol Katarína Strýčková vysvetľuje, že štandarda prezidenta republiky je symbolom funkcie prezidenta ako najvyššie postaveného ústavného činiteľa Slovenskej republiky.

„Zvyčajne sa používa na označenie jeho sídla, prípadne na dopravnom prostriedku, ktorým sa pri výkone funkcie vezie, na pozvánkach a iných oficiálnych tlačovinách,“ dodáva.

To, že tam na chvíľu pribudlo logo z kampane, podľa odborníčky nie je vhodné. 

„Nie je protokolárne vhodné, aby namiesto prezidentskej štandardy hlava štátu používala logo alebo svoje iniciály,“ konštatuje.

Pozrite si celý exkluzívny rozhovor, ktorý Peter Pellegrini poskytol televízii Markíza:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti