Obce naprieč Slovenskom riešia, ako predísť záplavám. Podľa odborníkov sa to dá

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Silné búrky za sebou nechávajú spúšť.

Rýchlo prídu a ešte rýchlejšie sú preč. Silné búrky za sebou nechávajú spúšť a obce naprieč Slovenskom riešia, ako záplavám predísť. Podľa odborníkov sa to dá.

V obci Smolinské na Záhorí už všetko upratali. Podobná búrka však môže prísť kedykoľvek. Okresný úrad v Senici preto prijal viacero opatrení.

Domácu úlohu dostali vodohospodári, ktorí by mali vyčistiť korytá tamojších potokov. Miestne poľnohospodárske družstvo by zas malo obhospodarovať polia tak, aby sa zabránilo splavovaniu pôdy.

Zopár rád má aj Ivan Hrazdilek, obyvateľ obce, ktorý roky pracoval na Výskumnom ústave vodohospodárskom.

Problém je komplexný. Vymenúva, ktoré konkrétne opatrenia by podľa neho pomohli. „Jednoducho po vrstevnici spraviť vsakovacie pásy, široké štyri-päť metrov, ktoré by boli obsadené inou kultúrou,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

​Problém na poliach

Ulicu v nitrianskej mestskej časti Kynek vytopilo v priebehu minulého týždňa hneď dvakrát. Domáci hovoria, že sa problém začína na okolitých poliach.

„Orba je robená dole kopcom, vertikálne, no mala by byť robená horizontálne,“ hovorí jeden z miestnych.

Podľa profesora Ľuboša Juríka zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity sa dá niekde škodám zabrániť klasickým hospodárením. V pôde totiž chýba organická hmota.

„Medzi póry sa voda dostáva podstatne pomalšie, ako je intenzita dažďa. Kedysi dávno, keď sa hnojilo maštaľným hnojom, tak 100-milimetrová zrážka nič nespôsobila. Dnes už 50 milimetrov spôsobí odnos bahna,“ vysvetlil.

V Nitre trvá mimoriadny stav. Hovoriť chcú s poľnohospodármi a chystajú ďalšie opatrenia.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Prírodné javy

Dôležité udalosti