Ako udržať matrac v top stave a predĺžiť jeho životnosť?

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Zdroj: SHOTPRIME STUDIO / Adobestock.com

Kúpa kvalitného matraca je investíciou do nášho zdravia a komfortu. Jeho životnosť je determinovaná viacerými faktormi, medzi ktoré patrí materiál, spôsob jeho užívania, ale aj starostlivosť v priebehu rokov. V článku nájdete niekoľko tipov, ako udržať matrac v dobrom stave a zabezpečiť, aby slúžil čo najdlhšie.

Používajte chrániče na matrac

Úlohou chráničov na matrac je chrániť ich pred nečistotami a poškodením, ako aj zabraňovať presakovaniu a absorbovaniu tekutín do matraca. Okrem toho podporujú reguláciu teploty, vďaka čomu môžete dosiahnuť kvalitnejší a komfortnejší spánok. Bonusom je aj extra vrstva mäkkosti. Chrániče sú snímateľné, takže ich môžete jednoducho vyprať a zbaviť sa tak nielen nečistoty, ale aj rôznych alergénov.

Matrac pravidelne otáčajte

Matrace sa vplyvom našej váhy časom opotrebovávajú a môže dochádzať k vzniku preležaných miest. Aby ste tomu zabránili a udržali povrch pevný a rovný, je potrebné matrac v pravidelných intervaloch prevracať, a to nielen meniť strany, tzn. plochy na ležanie, ale aj polohu pre hlavu a nohy (rotácia o 180°). Odporúčaný interval je približne každé tri až štyri mesiace, záleží však aj od typu matraca a pokynov výrobcu.

Aj matrace potrebujú vyvetrať a povysávať

Aj napriek tomu, že väčšina kvalitných modelov dnes zabezpečuje cirkuláciu vzduchu vo vnútri matraca a odvod vlhkosti (napr. vďaka perforácii, priedušnej HR studenej pene a iným technológiám), je dobré matrac pravidelne vetrať. Jedným z odporúčaní je nechať posteľ neustlanú aspoň pol hodinu po tom, ako ju opustíme – vďaka tomu sa lepšie odparí nahromadená vlhkosť.

Okrem toho by ste ho mali aspoň dvakrát ročne nechať vetrať na čerstvom vzduchu – vonku alebo na balkóne v tieni (vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu), prípadne aj v interiéri pri otvorených oknách, ak nemáte inú možnosť. Predtým je samozrejme potrebné odstrániť posteľnú bielizeň.

Pri bežnom vysávaní interiéru (alebo aspoň raz mesačne) by ste nemali zabúdať na matrac (množstvo domácností ho prehliada) – zbavíte ho tak nahromadeného prachu, alergénov a roztočov.

Udržujte jedlo a domácich miláčikov mimo postele

Doprajete si občas „neškodné” občerstvenie v podobe sladkostí alebo slaných pochutín v posteli? Radšej nerikujte! Drobné omrvinky, ktoré si ani nemusíte všimnúť, dokážu prilákať mravce alebo šváby. Nehovoriac o potenciálnom rozliatí tekutín. Množstvo mikróbov a baktérií sa do matraca môže dostať aj zo srsti domácich miláčikov, preto ich do postele radšej nepozývajte.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme PR článok

Dôležité udalosti