Let vládnym špeciálom na futbal ostro kritizuje opozícia. Len jeden minister išiel verejnou dopravou

Michal Šipoš
Michal Šipoš Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Opozícia kritizuje koaličných politikov za let vládnym špeciálom do Nemecka na futbalový zápas slovenskej reprezentácie na európskom šampionáte.

Podľa ministerstva vnútra nešlo o voľnočasovú aktivitu ústavných činiteľov. Rezort tvrdí, že sú podobné cesty bežné a náklady na let proporčne rozdelia medzi päť rezortov.

Prečítajte si tiež:

Papalášizmus najhrubšieho zrna, tvrdí KDH

Opozičné KDH pre let vyzvalo vládnych politikov Andreja Danka (SNS), Matúša Šutaja Eštoka, Erika Tomáša a Petra Žigu (všetci traja Hlas-SD), aby nevyužívali vládny špeciál ako súkromnú letku.

„Použiť vládny špeciál na odvoz do Nemecka na futbalový zápas Slovenska považuje KDH za papalášizmus najhrubšieho zrna a žiada vládnych predstaviteľov, aby si priznali chybu a všetky náklady v súvislosti s letom do Nemecka uhradili," uviedla hovorkyňa hnutia Lenka Kovár.

PS vyzýva k ospravedlneniu 

Poslanec opozičného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Dávid Dej žiada vysvetlenie, prečo ministri a podpredsedovia parlamentu leteli do Nemecka na futbal bez informovania o pracovnom programe.

Verejné zdroje musia byť podľa neho využívané s maximálnou zodpovednosťou a za účelom, na ktorý boli určené, a nie na súkromnú zábavu politikov.

„Ak sa potvrdí, že zneužili svoje postavenie a peniaze daňových poplatníkov, vyzývame pánov Eštoka, Danka, Žigu, Druckera i Tomáša na okamžité ospravedlnenie sa a úhradu všetkých nákladov spojených s cestou do Frankfurtu," podotkol Dej.

Prečítajte si tiež:

Peniaze by mali vrátiť, myslí si Remišová

Opozičná poslankyňa Veronika Remišová (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) poukázala, že mnohí Slováci cestovali na zápas do Nemecka za vlastné peniaze.

Je preto podľa nej neprijateľné, že vláda zneužíva letku „na svoje papalášske zábavy".

„Zjavne im nestačí, že si zvýšili plat na 10.000 eur, ešte musia okrádať ľudí na svoje výlety. Peniaze by mali okamžite vrátiť ľuďom a let zaplatiť z vlastných peňazí," poznamenala.

Keketiho poslali verejnou dopravou, vraví Šipoš

Predseda poslaneckého klubu hnutia Slovensko, Za ľudí, KÚ Michal Šipoš tvrdí, že let stál daňových poplatníkov viac ako 30.000 eur.

Koaličných politikov vyzýva, aby všetky náklady za let uhradili. Zároveň chce, aby letka MV hneď zverejnila aj zoznam ďalších pasažierov, ktorí leteli vládnym špeciálom.

Na palube mal byť podľa Šipoša aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

„Ministra športu pána Keketiho poslali na tento šampionát verejnou dopravou," podotkol poslanec.

Doplnil, že šéf rezortu vnútra Šutaj Eštok by mal za tento let prevziať zodpovednosť. Klub zároveň osloví ostatných opozičných partnerov na zbieranie podpisov na odvolanie ministra vnútra.

Pozrite si reportáž o utorkovom dianí v parlamente:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti