Obyvateľom žilinskej časti pod oknami vybudovali multifunkčné ihrisko. Z obrovského hluku im je do plaču

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

O problémoch aj možných riešeniach sme sa rozprávali aj s odborníčkou na akustiku.

Užívali si pokojný život na dedine a odrazu je všetko preč. Oddych v záhrade sa zmenil na neustály stres. Obyvateľom Brodna pri Žiline totiž vybudovali priamo pod oknami multifunkčné ihrisko.

Odvtedy sa ľudia namiesto sedenia pri káve pod altánkom radšej zatvárajú v domoch. Na dvore vraj nepočujú vlastné slovo a sú z toho zúfalí. Tvrdia, že mesto rozhodlo o nich bez nich a že s hlukom, ktorý ihrisko spôsobuje, nedokážu ďalej žiť.

Ihrisko je na pôde školy, zriaďovateľom školy je mesto. S otázkou, či nebolo možné postaviť multifunkčnú plochu inde, sme sa obrátili na riaditeľku školy, no odmietla sa vyjadriť.

Po opakovaných sťažnostiach niektorých občanov Brodna mesto obmedzilo prevádzku multifunkčného ihriska na pracovné dni len do 18. hodiny.

Tvrdia, že zabezpečili spoje tyči ochranných sietí tak, aby do seba navzájom nenarážali a hluk sa tak pri náraze minimalizoval. Tiež navýšili ochranné siete tak, aby lopty neprenikali na súkromné pozemky.

Občania Brodna žiadali od mesta aj Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) SR hlukovú štúdiu. Hygienici sa odvolávajú na vyhlášku ministerstva zdravotníctva.

„Na týchto plochách sa popri pohybových aktivitách objavujú zvuky, ktoré sú charakteristické pre detské šantenie a nie celkom oprávnene sú niektorými jedincami považované za hluk. Preto sťažnosti, respektíve podania precitlivených osôb, by sa mali považovať za neopodstatnené,“ uviedol RÚVZ.

Prečítajte si tiež:

Až za prahom bolesti

Zvuky, ktoré dennodenne počúvame, môžu byť príjemné, ale môžu nám aj poriadne znepríjemniť život. Tak, ako obyvateľom Brodna, ktorí už nemôžu vystáť hluk z konštrukcie blízkeho ihriska.

O problémoch aj možných riešeniach sme sa rozprávali s právnikom, architektmi, ale aj s odborníčkou na akustiku. Tá nám vysvetlila, že v prípade takéhoto typu hluku majú slovenské normy a vyhlášky veľké rezervy.

„Väčšinou sú normy zamerané na mechanické zdroje zvuku, pretože to sa dá ľahko odmerať, predikovať a potom už projektant vie, že to môže dať akustikovi prepočítať. Ak však je ihrisko, kde sa nevie, o aké aktivity pôjde, je ťažko riešiť niečo v predstihu,“ hovorí prezidentka Slovenskej akustickej spoločnosti Monika Rychtáriková.

Drony, tepelné čerpadlá či multifunkčné ihriská. Vedkyňa a univerzitná profesorka vysvetľuje, že tieto novodobé zdroje hluku sú čoraz väčším problémom.

„Okolo 80 - 90 decibelov môže byť pre miestnych prah po bolesti, čiže ich to nielen vyrušuje, ale môže ich to doslova aj bolieť,“ dodáva Rychtáriková, podľa ktorej je namieste uvažovať o zvukovo pohltivých materiáloch.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Reflex

Dôležité udalosti