Záchrana v poslednej chvíli. Riaditeľka zariadenia pre choré deti hovorí, že schválenie príspevku zabránilo ich zatvoreniu

Alexandra Hovancova, riaditeľka centra.
Alexandra Hovancova, riaditeľka centra. Zdroj: Instagram/Alexandra Hovancova

Dom Charitas svätého Jozefa v Spišskej Novej Vsi, v ktorom sa starajú o nevyliečiteľne choré deti, je zachránený. Pre ťažké finančné problémy im totiž hrozil zánik. Vďaka schváleniu zákona a zvýšeniu príspevku od štátu môže riaditeľka centra hovoriť o malom zázraku.

„Po osem a pol roku sa mi splnil najväčší sen,“ píše riaditeľka centra pre týrané ženy a nevyliečiteľne choré deti Alexandra Hovancová na sociálnej sieti.

O snahe zmeniť podmienky týkajúce sa financovania zo strany štátu, ktoré by pomohli ich zariadeniu, hovorí ako o „takmer nemožnom boji“. Ten sa im však podarilo aspoň sčasti vyhrať.

Prečítajte si tiež:

Každoročne v mínuse

Jediné neštátne zariadenie s dvomi samostatnými skupinami pre deti s ošetrovateľskou starostlivosťou na Slovensku, ktoré sa nachádza v Spišskej Novej Vsi, bolo oproti štátnym zariadeniam v nevýhode. Rozdiel vo financovaní, ktorý je medzi nimi a štátnymi zariadeniami, roky zariadenie lepilo zbierkami. 

Tie pokrývali výdavky napríklad na pomôcky pre deti, hygienické potreby, oblečenie, lieky alebo potrebné vybavenie, nie však mzdy zamestnancov. 

Platy sa každoročne zvyšovali omnoho viac ako príspevok od štátu, čo priviedlo zariadenie do neuveriteľného mínusu až 150-tisíc eur. 

„Za posledných päť rokov sa raketovo zvýšili mzdy, príplatky za víkendy i sviatky, no príspevok od štátu sa zvyšoval len o veľmi malú čiastku,“ opisuje situáciu riaditeľka.

Ako uviedla, mzda v zariadení sa pritom pohybuje len okolo 1,2 násobku minimálnej slovenskej mzdy. „Za tie roky sme nemenili stav a neprijímali viac zamestnancov, len tie náklady rástli,“ upresnila Hovancová. 

Finančná situácia zariadenie tlačila už do takej miery, že by museli zavrieť. 

Alexandra Hovancová pritom hovorí, že na Slovensku je celkovo podobných, aj štátnych zariadení, veľmi málo. Kapacity sú plné, aj ich Dom Charitas svätého Jozefa je na tom rovnako. „A žiadosti stále prichádzajú,“ dodala riaditeľka. 

V prípade, že by nedošlo k schváleniu zákona a pomoci, a zariadenie by museli zatvoriť, nevie si predstaviť, kam by putovali deti z ich zariadenia. „Buď na miesta s nevyhovujúcimi podmienkami, alebo by sa dostali na čakačky, nechcem si to ani predstaviť,“ povedala Alexandra Hovancová. 

Prečítajte si tiež:

Malý zázrak

V utorok sa však pre Alexandru Hovancovú a deti zo zariadenia stal malý zázrak. „Ľudia, nezatvárame a máme na mzdy, na nič viac, ale nezatvárame,“ uviedla v ďakovnom príspevku, adresovanom poslancom opozície, ale aj ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny, riaditeľka centra.

Hovorí, že roky komunikovala s politikmi a snažila sa o zmenu. A konečne sa dočkala.  

„Je to odkaz do tejto divnej doby, do spoločnosti, kde sa všetci na seba ako keby hneváme, že sa dejú aj dobré veci ako je táto, ku ktorej došlo spojením koalície a opozície,“ hovorí Hovancová s tým, že schválenie zákona zahlasovali takmer všetci poslanci parlamentu z oboch táborov.  

Novela zákona

Novela zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele, ktorú poslanci schválili v utorok (18. 6.) znamená, že pre špecializované samostatné skupiny v centrách pre deti a rodiny sa hranica sumy finančného príspevku podľa počtu miest zvýši o 40 percent.

Tieto centrá, ktoré sa starajú o deti s duševnou poruchou či vážnym zdravotným postihnutím, totiž nedokázali pri dlhodobom náraste cien zabezpečiť bezproblémovo chod pri aktuálnej výške príspevku, keďže starostlivosť o choré deti si vyžaduje zvýšené finančné nároky, s čím súvisí aj zabezpečenie personálu a zdravotnej starostlivosti.

Zariadenie Dom Charitas pravidelne organizuje aj zbierky, do ktorých je možné zapojiť sa jednorazovo i pravidelne, a to na účet SK28 0200 0000 0000 2963 4592 a zadaním variabilného symbolu 200 00 01

Zrekonštruovaná detská onkológia v Bratislave. Prijímajú najčastejšie deti s leukémiou a nádorovými ochoreniami mozgu: 

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti