Koalícia naznačuje kompromis pri lex atentát. Ustúpiť však nemienia pri najkontroverznejšom opatrení

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Väzenie za neplatenie pokút asi nehrozí. Pokojné môžu ostať aj samosprávy, ktorým hrozili pokuty za nezvládnuté protesty. Koalícia naznačuje kompromis pri lex atentát. Ustúpiť však nemienia pri najkontroverznejšom opatrení. Vláda trvá na doživotnej rente pre Roberta Fica.

Legislatívna odpoveď na atentát na premiéra je v parlamente a už spôsobuje koalično-opozičné trenice. Od pôvodného znenia zákona však vláda začína pomaly ustupovať.

Prečítajte si tiež:

Prvé ústupky

Prvé ústupky zo strany koalície prišli rýchlo. Vláda si vypočula kritiku Slovenskej advokátskej komory či Súdnej rady SR.

Tie spolu s generálnou prokuratúrou, ale aj opozíciou, namietali proti viacerým opatreniam. Najviac proti úmyslu vlády trestne stíhať ľudí, ktorí neplatia pokuty.

„Toto je nebezpečné, takto otvárať trest odňatia slobody a ľuďom hroziť, že pôjdu do basy, ak nezaplatia pokutu. To aj za parkovanie pôjdeme do basy?“ pýta sa poslankyňa za SaS Mária Kolíková.

„Myslím si tiež, že pri tom všetkom, čo to môže spôsobiť, je toto najlepšie vypustiť z tejto novely,“ uviedol Tibor Gašpar, poslanec za Smer-SD.

Koalícia zároveň ustupuje aj zo zámeru pokutovať samosprávy, ktoré dostatočne nezabezpečia protest.

Prečítajte si tiež:

Doživotná renta

O čom však koalícia odmieta debatovať, je doživotná renta vo výške poslaneckého platu pre premiéra, ktorý odslúžil aspoň dve funkčné obdobia. Taký človek je na Slovensku len jeden. 

„Určite teraz nedáva žiaden zmysel rozprávať sa o doživotnej rente pre kohokoľvek a hovoriť, že toto je dôležité pre upokojenie situácie na Slovensku... To určite k žiadnemu upokojeniu nevedie,“ dodala Kolíková. 

„Dnes niektorí výsluhoví dôchodcovia v armáde alebo polícii majú vyššie dôchodky, ako by mal podľa tejto úpravy prezident, predseda parlamentu alebo premiér, takže sa tu nebavíme o rozhadzovaní peňazí,“ hovorí Gašpar. 

„Je to v jednom balíku aj preto, že ide o akési odškodnenie, čo sa premiérovi krajiny stalo,“ povedal poslanec Hlasu-SD Samuel Migaľ. 

Rovnako tak trvajú na možnosti zakazovať protesty, keď hrozí stretnutie dvoch rôznych skupín či demonštrácie pred obydliami.

Celý lex atentát aj s avizovanými zmenami by chcela mať koalícia schválený ešte na tejto parlamentnej schôdzi, a teda pred začiatkom letných prázdnin.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti