Argumentácia, ktorou koalícia obhajuje let na futbalové ME, nesedí. Toto sa nám podarilo zistiť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vládnym špeciálom v pondelok leteli viacerí ministri aj ďalší politici.

Koalícia trvá na tom, že pondelkový (17. 6.) let vládnym špeciálom za futbalovým zápasom Slovenska s Belgickom na majstrovstvách Európy v Nemecku nebol žiaden tzv. „papalášizmus“.

Zistili sme však, že nesedí argumentácia, ktorou cestu obhajujú. Preverili sme pritom len skutočnosti, ktoré rezort vnútra sám uverejnil vo svojom stanovisku. 

To, že dostali činitelia pozvanie od futbalových zväzov, nikto nenamieta. Rozporuplným sa stal let, a to najmä po tom, čo rezort vnútra zverejnil stanovisko.

V ňom okrem iného píše, že v nijakom prípade to nebola voľnočasová aktivita ústavných činiteľov. „Vládnym špeciálom cestovali do Nemecka aj zástupcovia policajných zložiek, ktorí sa spolu s nemeckými bezpečnostnými orgánmi spolupodieľajú na bezpečnostných opatreniach v rámci futbalového šampionátu,“ znie v stanovisku.

Prečítajte si tiež:

Na palube vraj boli aj z polície

Práve s nimi mali byť na palube podpredsedovia parlamentu, ministri, štátni tajomníci a ďalší. Toto tvrdenie sme preverovali na Prezídiu Policajného zboru SR.

„Zahraničná služobná cesta bola dlhodobo plánovaná a zúčastnili sa jej štyria zástupcovia slovenskej polície. Na miesto konania Eura odchádzali 16. júna v nedeľu motorovým vozidlom,“ uviedlo prezídium.

Cestovali teda o deň skôr autom, ale traja z nich využili priestor odletieť naspäť skôr.

„Vzhľadom na neodkladné pracovné povinnosti však časť zahraničnej delegácie služobnú cestu predčasne ukončila a využila možnosť letieť v pondelok 17. júna v neskorých hodinách vládnym špeciálom späť do Bratislavy,“ dodalo prezídium.

Prečítajte si tiež:

Žiadne stretnutie

Rezort vnútra tiež píše, že súčasťou cesty boli aj stretnutia so zástupcami belgickej vlády, ako aj primátorom mesta Frankfurt nad Mohanom.

Hovorca belgickej vlády zatiaľ nereagoval. Pýtali sme sa aj primátora Frankfurtu, či sa v pondelok stretol s nejakým oficiálnym predstaviteľom SR.

Ako nám odpísali z magistrátu, v ten deň nebolo žiadne oficiálne stretnutie primátora s predstaviteľom Slovenskej republiky.

Ministerstvu sme dali obratom priestor, aby nezrovnalosti vysvetlilo. Trvá na tom, že na palube boli policajti aj cestou do Nemecka. Nie je však možné zistiť, koľkí a čo tam mali riešiť.

Stretnutia, ktoré sa mali podľa rezortu uskutočniť, označili za neformálne a mali sa diať priamo na štadióne.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti