Nie je to prvýkrát, čo politici leteli na šport vládnym špeciálom. V istých prípadoch to je pochopiteľné

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Slovensko v pondelok obleteli zábery viacerých politikov, ako si užívajú zápas ME Slovenska s Belgickom.

Naspäť z futbalového zápasu Slovenska s Belgickom na majstrovstvách Európy v Nemecku letel vládnym špeciálom aj bratislavský župan. Juraj Droba tvrdí, že svoju časť nákladov uhradí.

Športové podujatia sú príležitosťou aj na nadviazanie diplomatických vzťahov. Politikov by mal dokonca v krajine, kam pricestovali, sprevádzať slovenský veľvyslanec. Na majstrovstvá leteli podporiť svoje tímy aj politici z iných krajín.

Viktor Orbán v obleku, rumunský premiér v drese. Politici sa fotkami z futbalu chvália priamo na sociálnych sieťach. Na zápase českého tímu zachytili premiéra Petra Fialu oficiálne kamery.

Prečítajte si tiež:

Viaceré prípady

Cesty na zahraničné športové podujatia nie sú u slovenských politikov minimálne posledné roky také obvyklé.

Lenže napríklad na Euro 2016 letel vtedajší prezident Andrej Kiska sprevádzaný oficiálnou delegáciou. Na zápase sedel vedľa anglického princa Williama.

„Cesta sa do istej miery môže zdať ako plytvanie verejných prostriedkov, no je pravda, že pokiaľ poslúži na to, aby sa politici navzájom stretávali v neformálnej atmosfére, tak je to, pochopiteľne, celkom prospešná záležitosť ako prelamovať ľady a nadväzovať neformálne kontakty, ktoré sú v diplomacii veľmi dôležité,“ hovorí bývalý štátny tajomník MZV Martin Klus.

Veľkým športovým fanúšikom bol prezident Ivan Gašparovič. Osobne bol napríklad na olympiáde v Pekingu. Zimné olympijské hry v ruskom Soči zasa západní politici cielene bojkotovali. Podujatie bolo kritikmi vnímané ako propaganda Vladimíra Putina.

Všetky cesty obvykle skúma ministerstvo zahraničných vecí (MZV). Politikom dáva odporúčania a okrem toho zariaďuje prelet vládneho špeciálu.

„V takýchto služobných cestách rezort zahraničia figuruje ako informátor. To znamená, že informuje prostredníctvom protokolárneho odboru krajiny, cez ktoré štátny let letí. A, samozrejme, poskytuje aj plný servis v krajine pristátia. Pri takejto vysokej štátnej návšteve očakávam, že by tam mal byť prítomný aj samotný veľvyslanec,“ dodal Klus.

Za využívanie vládnej letky bol najviac kritizovaný Andrej Kiska. Súčasný prezident Peter Pellegrini zas v roku 2019 letel vládnym špeciálom na operetu do nemeckých Drážďan.

Keď sa Robert Fico stal prvýkrát premiérom, na služobnú cestu do Číny letel aj s celou delegáciou obyčajnou linkou z Viedne. Vyhlasoval vtedy, že Úrad vlády SR ušetril 2,5 milióna slovenských korún.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Politika

Dôležité udalosti