Toľko učiteľov ešte nezháňali. Základné a stredné školy cez inzeráty hľadajú až 1200 pedagógov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Základné a stredné školy cez inzeráty ponúkajú prácu až 1200 pedagógom. Situácia je kritická v Bratislave, kde ich chýba takmer 600.

Školy chystajú nový školský rok a potrebujú rozdeliť predmety učiteľom. Lenže mnohí ešte nevedia, či niekoho nájdu.

Ak učiteľa nenájdu, hodiny bude niekto suplovať, alebo ich odučia tí, ktorí predmet nevyštudovali.

Situácia je kritická v Bratislave, kde je najviac voľných miest. Až polovica inzerátov je z Bratislavského regiónu - takmer 600. Čím ideme ďalej na východ, tým sa počty rapídne znižujú.

Čo sa týka počtu reakcií, teda koľko záujemcov sa ozve na inzerát, najviac ich je v Košickom kraji, najmenej odpovedajú na inzeráty v Žilinskom.

Niektoré školy by si mohli pomôcť odborníkmi z praxe, ale komplikujú im to nastavené pravidlá. 

Prečítajte si tiež:

Príklad z obce Dojč

Učiť sa v škole po anglicky bez angličtinára je nemysliteľné. Nájsť vyštudovanú učiteľku je však tvrdý oriešok. V obci Dojč pri Senici zverejnili inzerát a čakajú.

Angličtinárku hľadali aj na polrok, vtedy si riaditeľka vybrala. Lenže mladí sa chcú posúvať ďalej, a tak učiteľka odchádza.

Ďalší idú do dôchodku alebo do firiem, kde sú so zárobkom spokojnejší. Školy teda hľadajú nových učiteľov. Najväčší problém je s matematikou, fyzikou aj s učiteľmi na prvý stupeň. Čísla rastú a na jednom z pracovných portálov je to už tretia najhľadanejšia profesia, čo sa nikdy predtým nestalo.

Polená pod nohami cítia stredné odborné školy. Na niektoré predmety by mohli využiť odborníkov z praxe, no vyhláška určuje, z akej fakulty má prísť učiteľ. Na matematiku by mal byť vyštudovaný učiteľ matematiky.

Pýtali sme sa ministra školstva, či načas neuvažujú o prehodnotení kritérií na učiteľov.

„Áno, na tom sa pracuje, v krátkom čase predstavíme legislatívu. Je to jedno z opatrení, my vieme, že v Bratislave máme 24 percent neobsadených pozícií,“ uviedol minister Tomáš Drucker. 

Prečítajte si tiež:

Finančná motivácia

Štát začal tento rok dávať učiteľom regionálny príspevok. Aj to by malo motivovať nových zamestnancov, no zatiaľ to nepomáha.

Motivačne na mnohých nepôsobí ani nástupná mzda - v hrubom 1160 eur, po desiatich rokoch a atestácii poskočí o 400 eur.

Školskí odborári žiadajú zvýšenie tabuľkových platov tento rok o 10 percent. Dohoda na stole ešte nie je, minister Drucker však naznačuje, že tento rok to zrejme nebude.

Pomôcť by podľa ministra malo aj štipendium pre maturantov. Ak si vyberú učiteľstvo, za tri roky dostanú 16 500 eur. Problém je, že ich nikto nebude nútiť, aby po škole išli učiť.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Školstvo

Dôležité udalosti